На Microsoft-овој конференцији ФТН представио свој начин извођења online наставе

02.12.2020. - 17:03

Током зимског семестра ове школске године на Факултету техничких наука из својих домова ће преко 15.000 студената похађати преко 45.000 предавања и вежби које online, путем платформе Microsoft Teams, изводи око 1.000 професора и асистената.

Оваква активност је препозната и од стране саме компаније Microsoft, па је Факултет техничких наука добио позив да, као један од најбољих примера праксе у Србији у примени ИТ технологија у високом образовању, учествује на конференцији “Синергија” која је одржана крајем новембра.

На конференцији се обратио проф. др Раде Дорословачки, декан Факултета техничких наука, који је истакао да је пре свега, била неопходна адекватна припрема како би Факултет био спреман за наредну школску годину и како би се са сигурношћу и на време обезбедило несметано одвијање наставе у свим могућим непредвиђеним околностима које су биле пред нама.

“Морали смо на време да реагујемо како бисмо предупредили све потенцијалне ризике које је, нажалост, ситуација са пандемијом COVID-19 донела. Са једне стране, бринули смо за здравље наших студената и наставника, а са друге, да ли ће уопште услови за реализацију стандардне наставе бити могући и да ли ће наши студенти добити адекватно знање у школској години која је била пред нама. Након свеобухватних истраживања и консултација са великим бројем стручњака, направили смо избор платформе за извођење наставе. Наша ИТ служба се неколико месеци припремала да инкорпорира одабрану платформу у наш наставнички и студентски сервис” – наводи проф. Дорословачки и истиче да је прва половина зимског семестра прошла уз одличне резултате. “Јако смо задовољни посећеношћу предавања и вежби, али и интеракцијом између студената и наставника. Као и на редовним предавањима, студенти својим професорима у сваком тренутку могу да поставе питање у вези са градивом. Осим тога, имамо и комплетну евиденцију око целокупног рада и похађања наставе што је врло важно” – закључује проф. Дорословачки и додаје да се, осим у настави, овакав вид online комуникације практикује и за званичне састанке запослених, као и свих органа Факултета.

Детаљни начин извођења online наставе на конференцији је презентовао део тима ИТ службе Факултета техничких наука који је развио овај систем: Игор Зечевић, шеф ИТ службе, Петар Бјељац, Раде Лучић и Тамара Андрејић.

Том приликом Игор Зечевић је навео да је за њихов инжењерски тим највећи изазов у реализацији online наставе био величина Факултета јер је online наставу било потребно организовати за велики број учесника који слушају предмете на 80 студијскиих програма свих степена студија. “Након озбиљне припреме на нивоу читавог Факултета, успели смо да аутоматизујемо процес заказивања online наставе. У MS Teams-у је за сваки наставни предмет програмски креиран по један тим, а затим и одговарајуће групе студената по видовима наставе (предавања, аудиторне вежбе, рачунарске вежбе…) што нам је поједноставило саму реализацију, али и одржавање платформе. Осим тога, још један од циљева је био да се и наставницима што више олакша прилагођавање новим условима реализације наставе. На овај начин је у потпуности елиминисана потреба да се наставно особље баве администрацијом што смо желели да постигнемо како би они могли да се максимално фокусирају на саму наставу и њен квалитет” – закључује Зечевић.

Није могуће приказати слику.