485 Мирослав Поповић, Владимир Ковачевић "Паралелно програмирање"

12.02.2015. - 12:15
Едиција: „ТЕХНИЧКЕ НАУКЕ - УЏБЕНИЦИ”

Назив уџбеника: „Паралелно програмирање”

Аутори: Мирослав Поповић, Владимир Ковачевић

Рецензенти: др Боривој Лазић, ред. проф. у пензији Електротехничког факултета у Београду
            др Јован Ђорђевић, ред. проф. Електротехничког факултета у Београду

Издавач: Факултет техничких наука у Новом Саду

Главни и одговорни уредник:
проф. др Раде Дорословачки, декан Факултета техничких наука у Новом Саду

Штампа: ФТН - Графички центар ГРИД, Трг Доситеја Обрадовића 6, Нови Сад
Штампање одобрио: Савет за библиотечку и издавачку делатност ФТН-а у Новом Саду
Председник Савета за библиотечку и издавачку делатност:
др Радош Радивојевић, редовни професор Факултета техничких наука у Новом Саду

CIP-Каталогизација у публикацији
Библиотека Матице српске, Нови Сад

004.42.5.032.24(075.8)

     ПОПОВИЋ, Мирослав
  Паралелно програмирање / Мирослав Поповић, Владимир
Ковачевић. – Нови Сад : Факултет техничких наука, 2015
(Нови Сад : Грид) . – 186 стр. : илустр. ; 24 цм. -  (Едиција
"Техничке науке – уџбеници" ; 485)

Тираж 160. - Библиографија.
ISBN 978-86-7892-675-4

а) Паралелно програмирање

(из садржаја)
Књига се састоји из четири поглавља:

I Паралелни алгоритми  (Анализа ефикасности алгоритама. Пројектовање паралелних алгоритама).

II Паралелно програмирање (Шаблони паралелног програмирања. Модели паралелног програмирања Cilk и TBB. Алати за паралелно програмирање.)

III Паралелно програмирање са OpenCL (OpenCL модел паралелног програмирања. OpenCL модел конкурентног програмирања).

IV Структурно паралелно програмирање (Шаблони композиције. Шаблони структурне контроле тока. Шаблони руковања подацима. Други детерминистички шаблони. Недетерминистички шаблони.)

(из рецензије)
Резиме
Ова књига садржи сав материјал потребан за анализу и пројектовање паралелних алгоритама; паралелно програмирање архитектура са више језгара на бази пројектантских шаблона, програмских модела и одговарајућих алата у програмским језицима Cilk и TBB; паралелно програмирање са OpenCL; као и структурно паралелно програмирање засновано на генерализованом каталогу структурних шаблона. Аутори су успели да јасно и сажето изложе ову иначе сложену тематику, што ће читаоцима књиге омогућити да је лакше савладају.

(о ауторима)
Проф. др Мирослав Поповић је редовни професор и шеф Катедре за рачунарску технику на ФТН у Новом Саду. До сада је изводио наставу из већег броја предмета Одсека за РТ-РК, а пре свега из предмета системског програмирања и међурачунарских комуникација и рачунарских мрежа. Учествовао је у великом броју научно-исраживачких и стручних  пројеката, који су увек резултовали у практичним уређајима и системима, као и научним и стручним радовима из области рачунарске технике и рачунарских комуникација.

Проф. др Владимир Ковачевић је професор емеритус на ФТН у Новом Саду. Директор је Научно-истраживачког Института за рачунарску технику и рачунарске комуникације (РТ-РК), који у ширем саставу ангажује око 500 инжењера и у ком се остварује сарадња са водећим предузећима из земље и иностранства. Учествовао је у развоју великог броја уређаја и система заснованих на рачунарима. Аутор је више патената и великог броја научних и стручних радова из области рачунарске технике и рачунарских комуникација.

• Није могуће приказати слику.