40 Ристо Ковач "Технологија израде одливака"

31.12.2012. - 10:51
Едиција: „ТЕХНИЧКЕ НАУКЕ - УЏБЕНИЦИ”

Назив уџбеника: „Технологија израде одливака”

Аутор
: Ристо Ковач

Рецензенти
: др Милош Томовић, дипл. инж., ред. проф Технолошко-металуршког факултета у Београду
             др Слободан Матијашевић, дипл. инж., ред. проф Технолошко-металуршког факултета у Београду

Лектор
: Раде Радмиловић

Издавач: Факултет техничких наука у Новом Саду

Главни и одговорни уредник
:
проф. др Илија Ћосић, декан Факултета техничких наука у Новом Саду

Штампа: СИМБОЛ, Косте Нађа 11, Петроварадин
Штампање одобрио: Савет за издавачку делатност ФТН-а у Новом Саду
Председник Савета: проф. др Влатко Вуковић

CIP-Каталогизација у публикацији
Библиотека Матице српске, Нови Сад
621.74:669-14(075.8)

КОВАЧ, Ристо
     Технологија израде одливака / Ристо Ковач. – [2. изд.]. - Нови Сад :
Факултет техничких наука, 2002(Петроварадин : СИМБОЛ). –
VIII, 430 стр. : илустр. ; 24 цм. – (Едиција “Техничке науке - уџбеници ” ; бр. 40)
Тираж 250.
ISBN 86-80249-44-0

а) Ливење – Технологија

       (из садржаја)
        ТЕХНОЛОГИЈА ИЗРАДЕ ОДЛИВАКА  штампана је на 430 страна и садржи једанаест глава у којима су одрађени следећи поступци ливења: ливење у калупе од песка; ливење у калупе од шкољки; прецизно ливење (топљиви модели); ливење у кокиле; ливење под притиском; центрифугално ливење; друге технике ливења; структура и температурни напони у одливцима; ливачке-легуре жељезо-угљеник; легуре лаких и обојених метала. Уџбеник садржи 255 слика и 124 табеле.

        (из рецензије)
        Рукопис ТЕХНОЛОГИЈА ИЗРАДЕ ОДЛИВАКА представља обиман материјал добро систематизован и изложен на високом стручном нивоау. Материја изложена у рукопису је у потпуности у складу са програмом предмета ЛИВЕЊЕ И, који слушају студенти Машинског одсека Факултета техничких наука у Новом Саду.
        Рукопис је богато илустрован сликама (цртежима), дијаграмима и табеларним подацима, што студентима омогућава разумевање изложене материје. Садржаји обухваћени рукописом засновани су на резултатима савремене науке у оквиру дисциплине коју рукопис презентира.

        (о аутору)
        Аутор овог уџбеника радио је на пројектовању ливница, пројектовању ливничке опреме, конструисању прибора и алата. Сем тога, бавио се истраживањиматехнолошких процеса у производним организацијама, у циљу повећања квалитета одливака и смањења трошкова производње. Објавио је већи број стручних и научних радова.