Предмет: Рачунарско пројектовање дигиталних интегрисаних кола (12 - EM407A)

КатегоријаНаучно-стручни
Научна областЕлектроника

Департман за енергетику, електронику и телекомуникације

Програм се примењује од 13.10.2008..

Предмети којима је предуслов предмет Рачунарско пројектовање дигиталних интегрисаних кола

Назив предметаМора се одслушатиМора се положити
Напредно рачунарско пројектовање микроелектронских коладада
Стицање знања из области пројектовања дигиталних интегрисаних кола уз помоћ рачунара уз пуно практичних примера
- способност пројектовања лејаута ЦМОС дигиталних кола (ЦМОС инвертор, NI, NILI, EXORкола, полусабирачи, потпуног сабирача, флип-флопова, бројача) у програмском пакету CADENCE - способност оптимизације ЦМОС дигиталних кола у зависности од различитух параметара: величина заузете површине (цена), брзина, дисипација и поузданост - способност добијања индустријских стандардних фајлова (.cif, .gdsII), након цртања layout-а, и слање ових фајлова на даљу фабрикацију испројектованих кола
Правци развоја савремених дигиталних кола високог степена интеграције. Увод у пројектовање дигиталних кола помоћу рачунара. Стицк дијаграми. Приступи пројектовања маски за израду дигиталних кола (full -custom i semi-custom). Синтеза лаyоут-а, пројектовање, симулација, верификација. Правила пројектовања у програмском пакету CADENCE. Пројектовање основних дигиталних кола (инвертор, NI, NILI, EXOR). Пројектовање полусабирача, потпуног сабирача, флип-флопова. Пројектовање основних меморијских елемената. Пројектовање бројача. Пројектовање PLA структура. Пројектовање динамичких логичких кола. Коришћење готових блокова при пројектовању сложених дигиталних кола. Дефинисање основних и генерисање изведених слојева у CADENCE-у. Добијање индустријских стандардних фајлова (.cif, .gdsII). Израда научно-техничке документације након пројектовања.
Предавања; Аудиторне вежбе; Рачунарске вежбе; Консултације. Део градива који чини логичку целину може се полагати у виду 2 колоквијума. Одрађене рачунарске вежбе и кратка провера стечених знања на њима носе до 10% укупне оцене, а наком рачунарских вежби студенти ће имати један мали пројекат (рад) који такође носи до 10% укупне оцене. Ако студент не положи преко 2 колоквијума, полаже испит који се састоји из теоретских питања и задатака (до 100%). Оба дела се полажу у писменој форми.
Владан ДесницаРачунарско пројектовање електронских кола2005 WUS Austria & ФТН Нови СадСрпски језик
Jan M. RabaeyDigital integrated circuits2003Prentice HallЕнглески
Antonio J. Lopez MartinTutorial Cadence design environment2003New Mexico State UniversityЕнглески
Предметни пројекатдада20.00