Предмет: Интегрисана кола за комуникационе системе (17 - EM516A)

КатегоријаСтручно-апликативни
Научна областЕлектроника

Тренутно нема података о матичним организационим јединицама предмета!

Програм се примењује од 21.08.2017..

Стицање знања из области пројектовања интегрисаних кола која се користе у комуникационим системима. Оспособљавање студената за комбиновање теоријског знања и концепата пројектовања РФ и аналогних интегрисаних кола током пројектовања основних блокова комуникационих система.
- знање основних параметара и проблема у комуникационим системима – способност пројектовања основних градивних блокова у комуникационим системима (појачавачи снаге, осцилатори, филтри, компаратори, напонски регулатори, синтетизатори учестаности...) – способност употребе разних техника у циљу побољшања рада појединих комуникационих блокова. - способност оптимизације перформанси интегрисаних кола у зависности од различитих параметара/ограничења.
Појачавачи снаге (основе, линеарност, ефикасност, цласе А, Б, АБ, Ц, Д, Е и Ф, основне методе за линеаризацију) Осцилатори (парамети и основни принципи, стабилност амплитуде и фреквенције, изобличење сигнала, фазни шум, ринг осцилатори, релаксациони осцилатори, ЛЦ осцилатори, осцилатори са унакрсно спрегнутим транзисторима, напоном-контролисани осцилатори). Интегрисани извори референтног напона независни од напона напајања и температуре (принцип рада, реализације у биполарној и ЦМОС технологији). Интегрисани стабилизатори-регулатори напона (регултатори са Зенер диодом, линеарни регултатори са редним транзистором). Филтри (основне карактеристике и преносна функција, апроксимација одзива филтра, синтеза пасивних кола, реализације активних филтара: гм-Ц, РЦ-ОП и СЦ филтри, каскадне реализације). Компаратори (спецификације и основни параметри, офсет и шум на улазу, хистерезис, вишестепени компаратори) Синтетизатори учестаности и фазно синхонизоване петље (основни принципи и архитектура, напоном контролисани осциллатор, делитељ учестаности, фазни детецтор, филтар, фазни шум и џитер).
Предавања; Вежбе на рачунару; Консултације. Након урађених рачунарских вежби студенти ће добити пројекат чији успешан завршетак носи до 40% укупне оцене
Thomas LeeThe design of CMOS RF integrated circuits2004Cambridge University PressЕнглески
Behzad RazaviRF Microelectronics2012Prentice HallЕнглески
Behzad RazaviFundamentals of Microelectronics2014WileyЕнглески