429 Милош Живанов "Увод у електронику", 2. издање


16.10.2014. - 11:24
Извод из књиге:
После открића Бардина (Bardeen), Братејна (Brattain) и Шоклија (Schocley),
у Беловим лабораторијама касних 1940-тих биполарног транзистора (BJT - bipolar junction transistor), он је постао прва комерцијално успешна полупроводничка компонента са три прикључка. Комерцијални успех BJT-a заснован је на његовој структури. У BJT-у активна област базе се налази испод површине полупроводног материјала, због чега је мање осетљив на површинске особине полупроводника и нечистоће. Стога је било лакше производити биполарне транзисторе од МОС транзистора. Комерцијални биполарни транзистори су се појавили крајем 1950-их. Прва интегрисана кола, отпорно-транзисторска логичка кола  и операциони појачавачи који су имали неколико отпорника и транзистора појавили су се почетком 1960-их
Извод из рецензија:
Књига даје пресек целокупне материје везане за полупроводничке компоненте и основна појачавачка кола са низом примера. Она приказује ову проблематике у светлу најновијих истраживања која се спроводе код нас и у свету. Многе сложене појаве које се јављају у полупроводничким компонентама изнете су на поједноставњени начин, што ће допринети бољем разумевању. Књига садржи бројне примере који доприносе бољем сагледавању и разумевању ове сложене проблематике.
Подаци о аутору:
Милош Живанов је рођен 1948. године у Новом Саду. Основну школу је завршио у Равном Селу, а гимназију у Врбасу. Дипломирао је на Електротехничком факултету, одсек за техничку физику, у Београду 1973. године. Магистарску тезу је одбранио 1978. год, а докторску 1992, на Електротехничком факултету у Београду. Радио је у Школском центру у Врбасу, а затим се запослио на Факултету техничких наука, као асистент. Од 1978. до 1994. године је радио у Нафтагасу, у Каротажним мерењима и Развоју. Од 1994. године поново ради на ФТН. Данас је редовни професор на предметима из електронике и оптоелектронике. Објавио је више од 350 научних радова, од тога преко 150 у међународним часописима и на међународним конференцијама. Руководиоц је пројекта ''Развој метода, сензора и система за праћење квалитета воде, ваздуха и земљишта'' Учествује на још два, а раније био  учесник на више научних пројекта. Био је руководилац на још четири научна пројекта. Објавио је 8 књига и 5 скрипти за потребе студената. Члан је удружења IEEE (Senior member), ETRANA (члан Издавачког одбора за микроелектронику и оптоелектронику), ДИТ Нафтагаса, Оптичког друштва Србије и Друштва за енергетску електронику. Био је секретар Савеза инжењера и техничара Војводине. Области интересовања су му примењена електроника, оптоелектроника, геофизичка каротажна мерења, чисти и обновљиви извори енергије и физика и моделовање полупроводничких компоненти снаге.

 

  • Није могуће приказати слику.