58 Драгутин Зеленовић "Пројектовање производних система"


31.12.2012. - 11:10 
Едиција: „ТЕХНИЧКЕ НАУКЕ - УЏБЕНИЦИ”

Назив уџбеника: „Пројектовање производних система”

Аутори: Драгутин М. Зеленовић

Рецензенти: др Владимир Шолаја, ред. проф Машинског факултета у Београду
           др Сава Секулић, ред. проф Факултета техничких наука у Новом Саду
                   

Издавач
: Факултет техничких наука у Новом Саду

Главни и одговорни уредник
:
проф. др Илија Ћосић, декан Факултета техничких наука у Новом Саду

Штампа
: СИМБОЛ, Косте Нађа 11, Нови Сад
Штампање одобрио: Савет за издавачку делатност ФТН-а у Новом Саду
Председник Савета: проф. др Влатко Вуковић


CIP-Каталогизација у публикацији
Библиотека Матице српске, Нови Сад
005.22(075.8)
658.5.012.2(075.8)

ЗЕЛЕНОВИЋ, Драгутин
     Пројектовање производних система = Тхе десигн оф продуцтион сyстемс :
токови материјала / Драгутин М. Зеленовић. – Нови Сад : Факултет техничких наука,
2003(Нови Сад : СИМБОЛ). – 448 стр. : илустр. ; 24 цм. – (Едиција “Техничке науке - Уџбеници ” ; бр. 58)
Тираж 500. – Библиографија.
ISBN 86-80249-70-X

а) Производни системи – Пројектовање


(из садржаја)

      Садржај књиге ПРОЈЕКТОВАЊЕ ПРОИЗВОДНИХ СИСТЕМА аутора Драгутина М. Зеленовића обухвата подручје од посебног значаја за развој индустријских процеса и образовање инжењера специјалиста за ефективно дејство система у времену и датим условима околине. Структура подручја је у књизи дата у редоследу који природно почиње од основне потребе до завршног дела целине који обезбеђује квалитетну, продубљено постављену, подлогу за остварење ефективности у процесу рада и садржи поглавља: (1) Основни елементи производних система – процес репродукције, производ и програм производње, процес рада и капацитет система, (2) Обликовање токова материјала – основе обликовања токова, општи модел токова материјала, уравнотежење процеса рада производних система, (3) Пројектовање структура производних система – основне подлоге за пројектовање структура, одређивање величина, обликовање просторних структура, основне карактеристике развијених производних структура, (4) Локација производних система – утицаји на избор локација, поступак избора локације, (5) Закључна разматрања и (6) преглед појмова.


(из рецензије проф. др В. Шолаје)

     „Књига проф. др Драгутина Зеленовића, ПРОЈЕКТОВАЊЕ ПРОИЗВОДНИХ СИСТЕМА представља први систематизован и пажљиво, критички, обликован материјал за инжењере пројектанте производних система развијан на прилазу ефективног прилагођавања дејству промена на релацији предузеће – околина и дејству поремећаја у процесима рада. Изучени и праксом потврђени прилази објашњени у предметном тексту ће, верујем, бити за инжењере, пројектанте у предузећима и студенте одговарајућих факултета трајна основа у раду и продубљавању поступака рада.“


(из рецензије проф. др Саве Секулића)

     „Књига проф. др Драгутина Зеленовића, ПРОЈЕКТОВАЊЕ ПРОИЗВОДНИХ СИСТЕМА доживљава своје пето издање што речито говори о њеном квалитету. Књига садржи у основи прилаз везан за проблеме изучавања мноштва утицаја и чинилаца везаних за избор „најбоље“ варијанте производног система што се остварује у фазама и на основу продубљеног изучавања делова – посебних пројеката руковања материјалом, основа за организацију и развој информационо – управљачког система, пројектовање структура системске подршке – логистике, избор локације, оцене варијанти пројекта као и поштовања закона целине, тока предмета рада у систему, ритма тока, условљености елемената и много малих корака.
Поред квалитета везаних за рад инжењера у предузећима, садржина књиге одговара у потпуности наставном програму предмета на факултету и исцрпно се бави свим елементима неопходним за оптимално пројектовање производних система. Посебно треба истаћи одређена поглавља која на оригиналан начин, и/или по први пут, третирају најважнија питања везана за филозофију и елементе пројектовања производних система – коефицијент серијности, начине кретања материјала, групни прилаз.“


(реч о аутору)


     Драгутин М. Зеленовић је дугогодишњи професор Факултета техничких наука у Новом Саду, шеф Катедре за индустријске системе, продекан и декан, оснивач школе индустријског инжењерства и менаџмента на факултету, наставник на предметима Пројектовање производних система, Управљање производним системима, Управљање предузећем и Поузданост система у машинству, проректор и ректор Универзитета у Новом Саду, професор Универзитета Уједињених нација за мир и развој, дописни члан Српске академије наука и уметности, градитељ просторних структура Универзитета у Новом Саду, члан Московске академије природних и хуманитарних наука Кнежева Шчербатових, Међународне академије високих школа у Москви и редовни ћлан ЈИНЕ – Југословенске инжењерске академије у Београду.