44 Милан Мартинов, Драган Марковић "Машине и оруђа за обраду земљишта" I део

31.12.2012. - 10:54
Едиција: „ТЕХНИЧКЕ НАУКЕ - УЏБЕНИЦИ”

Назив уџбеника
: „Машине и оруђа за обраду земљишта, I део”

Аутори: Милан Мартинов, Драган Марковић

Рецензенти: др Милош Тешић, ред. проф. ФТН-а у Новом Саду
           др Властимир Новаковић, ред. проф. Машинског факултета у Београду

Издавач: Факултет техничких наука у Новом Саду

Главни и одговорни уредник:
проф. др Илија Ћосић, декан Факултета техничких наука у Новом Саду

Штампа: СИМБОЛ, Косте Нађа 11, Петроварадин
Штампање одобрио: Савет за издавачку делатност ФТН-а у Новом Саду
Председник Савета: проф. др Влатко Вуковић

CIP-Каталогизација у публикацији
Библиотека Матице српске, Нови Сад
631.5:631.3(075.8)

МАРТИНОВ, Милан

     Машине и оруђа за обраду земљишта. Део 1 / Милан Мартинов, Драган Марковић. -
Нови Сад : Факултет техничких наука, 2002 (Петроварадин : СИМБОЛ). – 162 стр.,
[1] пресавијен лист са таблом : илустр. ; 24 цм. – (Едиција “Техничке науке - уџбеници” ; 44)
Тираж 300.
ISBN 86-80249-51-3

а) Обрада земљишта – Пољопривредне машине

(из садржаја)
Књига се састоји од осам поглавља. Прво је увод и обрађује опште проблеме обраде земљишта. Друго поглавље обрађује историјат обраде земљишта, а треће антропогено земљиште, физичка и агрономска својства. У четвртом поглављу обрађени су алати за обраду земљишта, а пето је посвећено раоним плуговима. У шестом поглављу приказани су дискосни плугови. Седмо поглавље обрађује везу плуга и трактора, као радне целине, а осмо приказује изведбе оруђа за обраду земљишта. На крају је дат списак коришћене литературе, распоређен по поглављима.

(из рецензије)
Књига по садржају и форми представља значајан допринос стручној и уџбеничкој литератури у области пољопривредног машинства. У струку преноси мноштво информација и стечених научних резултата последњих двадесет година. Текстови у поглављима ове књиге чине не само приказ, него и квалитетно критичко вредновање научних и стручних искустава. Књига је дидактички тако сачињена да студентима, пре свега машинства, даје систематизован и свеобухватан преглед постојећих сазнања у области машина и оруђа за основну обраду земљишта. Поред тога, може корисно да послужи студентима пољопривредних факултета, а и инжењерима који раде у области машина за обраду земљишта.

(о ауторима)
Професор др Милан Мартинов је редовни професор и шеф Катедре за пољопривредно машинство у Новом Саду. Учесник је у бројним националним и интернационалним пројектима из области пољопривредног машинства. Члан је више редакција националних и интернационалних часописа из области, активан је у остварењу међународне сарадње.
Професор др Драган Марковић је ванредни професор на Машинском факултету у Београду. Руководио је и учествовао у реализацији бројних научноистраживачких, развојних и технолошких пројеката из области пољопривредног машинства, производње и прераде хране.
Објавио је велики број научних и стручних радова из области пољопривредног машинства у реномираним међународним и националним часописима, интернационалним конференцијама и симпозијумима.