19 Е. Леви, В. Вучковић, В. Стрезоски "Основи електроенергетике – електроенергетски претварачи "


24.12.2012. - 08:47 
Едиција: „ТЕХНИЧКЕ НАУКЕ - УЏБЕНИЦИ”

Назив уџбеника
: „Основи електроенергетике – електроенергетски претварачи”

Аутори
: Емил Леви, Владан Вучковић, Владимир Стрезоски

Рецензенти
: др Драган Петровић, ред. проф., Електротх. факултет, Универзитет у Београд
            др Виктор Леви, ванр. проф. Факултет техничких наука, Универзитет у Новом Саду
            др Радиша Јевремовић, доцент, Факултет техничких наука, Универзитет у Новом Саду

Издавачи: Факултет техничких наука у Новом Саду
          МП “STYLOS”, Нови Сад

Главни и одговорни уредник издања
: проф. др Душан Петровачки, декан

За МП “STYLOS”
: Веселин Стефановић, уредник за издаваштво

Штампа: „S Print”, Нови Сад, др Илије Ђуричића 3


CIP-Каталогизација у публикацији
Библиотека Матице српске, Нови Сад

621.314.2 (075.8)

ЛЕВИ, Емил
     Основи електроенергетике : електроенергетски претварачи /
Емил Леви,  Владан Вучковић, Владимир Стрезоски. – Нови Сад :
Stylos : Факултет техничких наука, 1997 (Нови Сад : S print). –
173 стр. : граф. прикази ; 24 цм. – (Едиција „Техничке науке”; 19)

Тираж 300. – Библиографија.

а) Електроенергетика – Претварачи



(из садржаја)
 Оно што је пре свега од интереса је електромеханичка конверзија енергије, односно трансформација електричне енергије (у фази производње електричне енергије) и трансформација електричне енергије у механичку као употребни облик енергије (у фази потрошње електричне енергије). Поред тога, могућа је и трансформација електричне енергије једног облика у електричну енергију другог облика, што се најчешће среће у ланцу између непосредних произвођача и потрошача електричне енергије. Електромеханичка конверзија се спроводи путем ротационих електромеханичких претварача, односно електричних машина, које могу радити у генераторском режиму рада (производња електричне енергије), или у моторском режиму (потрошња електричне енергије). С друге стране, тзв. „унутрашња“ трансформација електричне енергије се обавља применом електроенергетских претварача, који се могу сврстати у две групе: трансформатори наизменичне струје и претварачи енергетске електронике.
  (из рецензија)
  Ова књига представља значајан допринос у начину излагања материје о електроенергетским претварачима, пошто је коришћен приступ „од општег ка појединачном“. Ово је један модеран уџбеник, чија је важност тим већа пошто представља основно штиво из кога се савладава први курс из области електроенергетских претварача.
  (о ауторима)
  Емил А. Леви је рођен у Зрењанину 1958. године. Докторирао је 1990. године на Електротехничком факултету у Београду, након чега је изабран за доцента на факултету техничких наука у Новом Саду. У пролеће 1992. године се запослио на „Ливерпоол Јохн Моорес Университy“ у Ливерпулу, Енглеска, где и данас ради у својству „сениор лецтурер“-а. Његова научна делатност обухвата моделовање електромеханичких претварача и претварача енергетске електронике, као и синтезу њиховог управљања у оквиру регулисаног електромагнетног погона. Објавио је преко 80 научних радова, од којих је знатан број у еминентним иностраним часописима. Аутор је једног поглавља у „Енциклопедиа оф Елецтрицал Енгинееринг“.
  Владан Вучковић је рођен у Крагујевцу, све школе је завршио у Београду, да би 1965. докторирао на Електротехничком факултету у Београду из области електричних машина и мрежа. За време 40-годишњег стажа радио је паралелно у институту „Никола Тесла“ и на електротехничким факултетима у Београду, Нишу и Новом Саду. Поставио је и предавао више предмета на овим факултетима (Енергетска електроника, Прелазне појаве код електричних машина, Електромоторни погони, Микропроцесорско управљање у енергетици и др.). Објавио је до сада преко 100 научних радова, једну научну монографију и неколико уџбеника. Заједно са сарадницима је конструисао преко 50 врста уређаја из подручја енергетске електронике. Пензионисан је као редовни професор на Електротехничком факултету у Београду, али је још увек активан.
  Владимир Ц. Стрезоски је рођен у Битољу 1949. године. Докторирао је 1985. године на Електротехничком факултету у Београду. Ванредни је професор на факултету техничких наука у Новом Саду. Подручје његовог рада је стационарна електроенергетика. Предаје предмете из исте области (Основе електроенергетике, Анализа електроенергетских система и Дистрибуцију електричне енергије).