423 Радован Штулић, “Перспектива: визуелизација 3D простора из перспективних слика”


17.12.2013. - 10:22 
Едиција: “ТЕХНИЧКЕ НАУКЕ - УЏБЕНИЦИ”
Назив уџбеника: “Перспектива: визуелизација 3D простора из перспективних слика”
Аутор: Проф. др Радован Штулић
Рецензенти: др Лазар Довниковић, ред. проф. Факултета техничких наука у Новом Саду
            др Тима Сегединац, ванр. проф. БК универзитета у Новом Саду
            др Ксенија Хил, доцент Факултета техничких наука у Новом Саду
Издавач: Факултет техничких наука у Новом Саду
Главни и одговорни уредник: проф. др Раде Дорословачки, декан Факултета техничких наука у Новом Саду
Штампа: ФТН - Графички центар ГРИД, Трг Доситеја Обрадовића 6, Нови Сад
Штампање одобрио: Савет за библиотечку и издавачку делатност Факултета техничких наука у Новом Саду
Председник Савета за библиотечку и издавачку делатност: др Радош Радивојевић, редовни професор Факултета техничких наука у Новом Саду


CIP-Каталогизација у публикацији
Библиотека Матице Српске, Нови Сад
72.017.9(075.8)
742(075.8)
514.182.3(075.8)
ШТУЛИЋ, Радован
Перспектива: визуелизација 3D простора из
перспективних слика/ Радован Штулић. - 2. изд. - Нови Сад
: Факултет техничких наука, 2013 (Нови Сад : Грид).
- 111 стр. : илустр. ; 24 цм. - (Едиција “Техничке науке -
уџбеници” ; 423)
Тираж 300. - Библиографија.
ISBN 978-86-7892-556-6
а) Перспектива


(из садржаја)
Способност визуелизације тродимензионалног простора једна је од најкомплекснијих способности људског ума. Она нам омогућује да из дводимензионалних приказа (пројекција) разних објеката „прочитамо“ њихову геометријску структуру, метричка својства, као и њихове међусобне просторне односе... Иако су перспективне слике најприближније сликама које формира људско око, то јест ум, њихово читање, у смислу схватања геометријске структуре, метрике и просторних односа приказаних објеката и њихових елемената, ипак није сасвим једноставно...Анализу перспективних слика спроводићемо кроз синтезу перспективне слике објекта на основу минималног броја потребних података, који су заправо карактеристични елементи тог објекта за задати правац посматрања.

(из рецензија)
            Рукопис се састоји од 111 страна и 132 цртежа који су прошли прву проверу код студената у облику скрипата и подлога за олакшано праћење предавања. Ови цртежи су сада дотерани и изведени на рачунару, са веома дистинктивним линијама по врсти и дебљини и са недвосмисленим ознакама тачака и линија од примарног и секундарног значаја...Својим прегледним сликама и сажетим текстом, како о теоријској суштини приказаних графичких поступака тако и о њиховом практичном коришћењу, овај уџбеник биће студентима од несумњиве помоћи.
(проф. др Лазар Довниковић)

Цртежи су урађени на рачунару, прегледни су и дидактички осмишљени. Суштинска дешавања на цртежима пропраћена су потребним објашњењима, што студентима пружа могућност чак и индивидуалног рада на савладавању градива па ће им овај уџбеник бити од несумњиве помоћи.
(доц. др Сима Сегединац)

Аутор у рукопису, стављајући акценат на синтезу перспективне слике само на основу карактеристичних елемената, развија механизме за успешну анализу сложених геометријских форми на перспективним сликама, што је посебно важно за савременог инжењера, кад је примена компјутерске технологије и презентације помоћу различитих софтверских програма постала свакодневица.
(доц. др Ксенија Хил)

(о аутору)
Проф. др Радован Штулић је рођен 1965. године у Новом Саду. Дипломирао је на Факултету техничких наука у Новом Саду, а магистрирао и докторирао на Архитектонском факултету Универзитета у Београду. Ужа област његовог научног интересовања је конструктивна геометрија и њена интеракција са компјутерском графиком (моделирање кривих и површи и проблеми њихове 3Д презентације, просторни модели планиметријских пресликавања; примене у биомедицини, биомеханици и спортском инжењерству), као и едукацијски аспекти геометрије и графике за техничке струке.


 

  • Није могуће приказати слику.