410 "Математичка анализа 1"

06.12.2013. - 10:08
Едиција: „ТЕХНИЧКЕ НАУКЕ - УЏБЕНИЦИ”

Назив уџбеника: „Математичка анализа 1  - уводни појмови и гранични процеси ”

Аутори: Илија Ковачевић, Небојша Ралевић, Момчило Новковић, Биљана Царић, Славица Медић

Рецензенти: др Јован Малишић, ред. проф. Математичког факултета у Београду
      др Мирко Будинчевић, ред. проф. Природно-математичког факултета у Новом Саду

Издавач: Факултет техничких наука у Новом Саду

Главни и одговорни уредник:
проф. др Раде Дорословачки, декан Факултета техничких наука у Новом Саду

Штампа: ФТН - Графички центар ГРИД, Трг Доситеја Обрадовића 6, Нови Сад
Штампање одобрио: Савет за библиотечку и издавачку делатност ФТН-а у Новом Саду
Председник Савета за библиотечку и издавачку делатност:
др Радош Радивојевић, редовни професор Факултета техничких наука у Новом Саду

CIP-Каталогизација у публикацији
Библиотека Матице српске, Нови Сад
517(075.8)

МАТЕМАТИЧКА анализа 1 : уводни појмови и гранични
процеси / Илија Ковачевић... [и др.]. - 3. изд. – Нови
Сад : Факултет техничких наука, 2013 (Нови Сад : ГРИД) .
– 4, В, 280 стр. : илустр. ; 24 цм. – (Едиција "Техничке науке
- уџбеници" ; бр. 410)

Тираж 600. - Библиографија.
ISBN 978-86-7892-529-0

а) Математичка анализа

(Из садржаја)
Уџбеник се састоји из шест делова:
1. Увод (елементи логике, теорија скупове, релације, функције, алгебарске структуре, кардинални бројеви, низови);
2. Реални и комплексни бројеви (поља реалних и комплексних бројева);
3. Реалне функције (реалне функције једне и више реалних променљивих, векторске функције);
4. Метрички простори (метрички простор)
5. Конвергенција низова (гранична вредност низа  у произвољном метричком простору; особине реалних и комплексних низова; комплетни метрички простори);
6. Гранична вредност и непрекидност функција (гранична вредност и непрекидност функција
(Из рецензије)
Овај уџбеник је намењен првенствено студентима техничких факултета. Писан је према програму Математичке анализе 1 за студенте електро-техничке струке и рачунарства на ФТН-у у Новом Саду и покрива део градива. Аутори су успели да у математичком погледу текст буде коректан. Стога су све дефиниције, теореме и докази дати потпуно строго. Излагање је проткано са већим бројем примера који доприносе разјашњавању апстрактних појмова из ове области.
Сматрамо да овај уџбеник спада у квалитетније уџбенике из ове области и да ће корисно послужити и студентима других факултета на којима се изучавају области из Математичке анализе, као и да ће сигурно бити вредан допринос средњошколској математичкој литератури.
(О ауторима)
   Илија М. Ковачевић је редовни професор математике на ФТН-у у Новом Саду. Докторирао је 1979. год. на ПМФ-у у Београду. Предаје  Математичку анализу 1, Изабрана поглавља из математике, Специјална поглавља из математике, Елементе топологије као и Функционалну анализу, Вероватноћу, статистику и теорију инжењерских експеримената и одабрана поглавља из математике на докторским студијама. Подручја његовог научног рада су : топологија-компактност и примена математичких модела у техничким наукама.
   Војислав С. Марић је редовни професор математике у пензији на ФТН-у у Новом Саду и дописни члан САНУ. Био је дугогодишњи шеф Катедре за математику. Подручје његовог научног рада је класична анализа, специјално диференцијалне једначине.
    Небојша М. Ралевић је редовни професор математике на ФТН-у у Новом Саду. Докторирао је  1997. год. на ПМФ-у у Новом Саду. Предаје Математику 1, Математику 2, Математика 3 и Виши курс из Математике 1, као и Парцијалне диференцијалне једначине, математичке основе фази система, Фази системи и примене, Нелинеарне једначине са применама, Методе оптимизације и математичко моделирање, Препознавање облика, Рачунарска геометрија и Одабранапоглавља из математике на докторским студијама. Подручја његовог научног рада су : теорија мере и вероватноће, фази системи, нумеричка математика, препознавање облика, обрада слике, оптимизација и нелинеарне диференцијалне једначине.
       Момчило Б. Новковић је био асистент математике на Факултету техничких наука у Новом Саду. Магистрирао је на Математичком факултету у Београду. Позитиван извештај комисије за оцену докторске дисертације прихватило је Наставно-научно веће Математичког факултета у Београду 5. 10. 2001. године на својој 215 седници, чиме је Момчило Новаковић неформално постао доктор математичких наука. Држао је вежбе из предмета: Математичка анализа 1, Математика 1, Математичке методе 4, Математика 3, Статистичке методе у предузећу. Подручја његовог научног рада су биле: вероватноћа и статистика, специјално случајни процеси.
     Биљана Н Царић је асистент математике и предавач на ФТН-у у Новом Саду. Магистрирала је на ПМФ-у у Новом Саду. Држи вежбе из предмета: Математичка анализа 1, Математика 1 и Вероватноћа и математичка статистика и предавања из Математике 2.
     Славица Медић је асистент из математике на ФТН- у у Новом Саду. Дипломирала је на ПМФ- у у Новом Саду. Дипломске мастер студије завршила је 2008. год.  и уписала докторске студије из примењене математике на ФТН-у. Држи вежбе из предмета Математичка анализа 1, Математика 1 и Математика 2.

• Није могуће приказати слику.