11 Улога и значај професора Живојина Ћулума у популаризацији науке

11.12.2013. - 14:02
Едиција: „ТЕХНИЧКЕ НАУКЕ - МОНОГРАФИЈЕ”

Назив уџбеника: „Улога и значај професора Живојина Ћулума у популаризацији науке”

Истражили и приредили
:Ружа Ј. Халаши, Илија П. Ћосић, Тибор Ј. Халаши

Рецензенти: др Влатко Вуковић, ред. проф. Факултета техничких наука у Новом Саду
            Чедомир Мирковић, књижевник, Београд

Издавач: Факултет техничких наука у Новом Саду

Главни и одговорни уредник:
проф. др Илија Ћосић, декан Факултета техничких наука у Новом Саду

Штампа: Scan Studio, Лазе Лазаревића 9, 21000 Нови Сад
Штампање одобрио: Савет за издавачку делатност ФТН-а у Новом Саду
Председник Савета за издавачку делатност:
др Влатко Вуковић, редовни професор Факултета техничких наука у Новом Саду

CIP-Каталогизација у публикацији
Библиотека Матице српске, Нови Сад
53:929 Ћулум Ж. (082)
001.92(082)

Улога и значај професора Живојина Ћулума у популаризацији науке
/ (истражили и приредили Ружа Халаши, Илија Ћосић, Тибор Халаши).
– Нови Сад : Факултет техничких наука, 2004(Нови Сад : Сцан Студио).
– 250 стр. : илустр.; 24 цм. – (Едиција “Техничке науке - монографије” ; бр. 11)
Тираж 300.
ISBN 86-85211-11-5

а) Наука – Популаризација - Зборници

(из садржаја)
   Ова монографија садржи Албум о професору Живојину Ћулуму и два типа текста. Фотографија за албум су сакупљене од шире родбине и из других приватних колекција. Сачувано је и неколико новинских чланака и штампаних материјала.
     Поглавље у монографији „ Сусрети  са  професором Живојином Ћулумом“ садржи животне теме и његове непосредне контакте са родбином и пријатељима,  које је професор неговао пуним срцем.
     У другаом делу монографије „ Ка популаризацији науке“ приказано је како су кренули научни следбеници Живојина Ћулума, свако на свом пољу истраживања , на првој и кључној линији живота.
(из рецензије)
    Из монографије се између осталог сазнаје да је проф. Живојин Ћулум објавио сам или са коауторима 18 уџбеника и приручника, 6 научно –популарних књига , 50 научних радова.... Да је са великим задовољством и страшћу одржао око 800 научно-популарних предавања из астрономије, астронаутике , примене и коришћење соларне енергије, као и о раду и животу наших великана науке Михајлу Пупину, Николи Т если    и Милутину Миланковићу.  Да је био изванредан педагог и да је знао да успостави присни контакт и комуникацију са студентима, јер је свако његово предавање била изванредна представа у којој је он био и редитељ и главни глумац.  Да је био омиљен медју студентима, колегама , рођацима, сарадницима, народом о чему сведоче многобројне анегдоте везане за њега.
                                                                                                                                     (проф.др Влатко Вуковић)
   На основу увида у целину рукописа може, са сигурношћу, да се тврди да се ради о инзваредној књизи . Вишеструка је вредност ове монографије. Најпре она доноси најбитније податке ( поткрепљене занимљивим фотографијама из разних периода) из једног заиста богатог , динамичког и узбудљивог живота, инспиративног и због тога што је текао непосредно са са бурним и непредвидљивим – а, и по много чему трагичним – збивањима двадесетог века. Потом ова монографија свестрано осветљава драгоцен стваралачки рад научника који,  по радозналости и проницљивости, више личи на ренесансне духове него на данашње заго-ворнике све ужих и круто омеђених дисциплинарних усмерења. Коначно, широк спектар научних прилога из домена којима се професор  Живојин Ћулум  бавио- прилога од којих су многи из пера професорофих ученика, сарадника и пријатеља- учинио је ову књигу и посебно  научно легитимном и довео у лепу сагласност с научном ширином и људским профилом Живојина Ћилума.
                                                                                                                               ( Чедомир Мирковић, књижевник)

• Није могуће приказати слику.