20 Миодраг Стевић, "Повећење течности мерења нумерички управљаних мерних машина"

11.12.2013. - 13:50
Едиција: „ТЕХНИЧКЕ НАУКЕ - МОНОГРАФИЈЕ”

Назив монографије: „Повећање тачности мерења нумерички управљаних мерних машина”

Аутор: Миодраг Стевић

Рецензенти:  др Видосав Мајсторовић, ред, проф. Машинског факултета у Београду
             др Јанко Ходолич, ред, проф. Факултета техничких наука у Новом Саду

Издавач: Факултет техничких наука у Новом Саду

Главни и одговорни уредник:
проф. др Илија Ћосић, декан Факултета техничких наука у Новом Саду

Штампа: Симбол, Косте Нађа 11, Петроварадин
Штампање одобрио: Савет за издавачко–уређивачку делатност ФТН-а у Новом Саду
Председник Савета: проф. др Влатко Вуковић

CIP-Каталогизација у публикацији
Библиотека Матице српске, Нови Сад
53.08:004.38

СТЕВИЋ, Миодраг
     Повећање тачности мерења нумерички управљаних мерних машина :
монографија  / Миодраг Стевић. – Нови Сад : Факултет техничких наука,
2006 (Петроварадин : Симбол). – 145 стр. : граф. прикази ; 24 цм. – (Едиција
“Техничке науке - монографије” ; бр. 20)
Тираж 100.
ISBN 86-7892-028-9

а) Мерна техника – Примена рачунара

(из рецензије)
Овако конципирано научно дело представља вредан допринос научној литературе. Аутор је успео да из расположиве домаће И стране литературе И на основу сопствених истраживања сачини вредно научно дело које ће имати широк круг корисника. Корисници неће бити само из научних кругова него И стручних. Научно дело је написано јасно и сажето , са богатим графичким илустрацијама. Нови научни приступ који базира на примени елемената вештачке интелигенције за одређивање фактора корекције помоћу неуронских мрежа, у нашој литературе научно необрађиван И непримењиван, веома детаљно И инспиративно приказан.
Посебно се истичу спроведена експериментална истраживања аутора при одређивању грешке мерења И дефинисања фактора корекције исте.
                                                                                                                                               (др Видосав Мајсторовић)
Расветљавајући проблем повећања тачности  И нумеричких управљаних мерних машина аутор је користио познате научно- истраживачке методе анализе И синтезе, резултате властитих експерименталних истраживања, као И нови научни приступ који базира на елементима вештачке интелигенције базиран на неуронским мрежама. Посебно се истиче системски приказ предложене методологије за повећање тачности мерења нумеричким управљаним мерним машинама. Припремљено монографско дело обрађује научно недовољно обрађена истраживања, поготово у домаћој литературе. У њему се јасно истиче проблем научног истраживања , са приказом И анализом сопствених И у свету најновијих научних истраживања. Дело је тако конципирано да ће бити разумљиво широком кругу корисника из научних И стручних кругова.
                                                                                                                                                    (др Јанко Ходолич)
(о аутору)
Миодраг Стевић, доцент ФТН у Новом Саду, рођен је 26.12.1966. године у Бијељини где је стекао основно И средње образовање. Звање дипломираног машинског инжењера стекао је на Факултету техничких  наука 1992. године. Магистарски рад одбранио је 1999. Године, а докторску дисертацију 2004. Године, такође на Факултету техничких  наука Универзитета у Новом Саду.
Од 01. Фебруара 1993. године запослен је  на Факултету техничких  наука, Институту за производно машинство. У звање доцента  за ужу научну област Метрологија, квалитет, прибори и еколошко инжењерски аспекти изабран је 2005. године.
У току рада на Институту за производно машинство објавио је преко 50 научних и стручних радова у међународним и домаћим часописима или на скуповима у земљи и иностранству. Учествовао на 6 научно-истраживачких пројеката.
Ожењен, отац једног детета.

• Није могуће приказати слику.