23 Никола Радаковић, "Развој базе знања за пројектовање технологије обраде"

11.12.2013. - 13:45
Едиција: „ТЕХНИЧКЕ НАУКЕ - МОНОГРАФИЈЕ”

Назив уџбеника: „Развој базе знања за пројектовање технологије обраде”

Аутор
: Никола Радаковић

Рецензенти: др Бранко Ивковић, ред. проф. Машинског факултета у Београду
            др Илија Ћосић, ред. проф. Факултета за техничких наука у Новом Саду

Издавач: Факултет техничких наука у Новом Саду

Главни и одговорни уредник:
проф. др Илија Ћосић, декан Факултета техничких наука у Новом Саду

Штампа
: Симбол, Косте Нађа 11, Петроварадин
Штампање одобрио: Савет за издавачко-уређивачку делатност ФТН-а у Новом Саду
Председник Савета: проф. др Влатко Вуковић

CIP-Каталогизација у публикацији
Библиотека Матице српске, Нови Сад

РАДАКОВИЋ, Никола
     Развој базе знања за пројектовање технологије обраде : монографија  /
Никола Радаковић. – Нови Сад : Факултет техничких наука, 2006
(Петроварадин : Симбол). – 147 стр. : илустр.; 24 цм. – (Едиција “Техничке
науке - монографије” ; бр. 23)
Тираж 100.
ISBN 86-7892-025-4

а) Производни системи. Пројектовање

(из садржаја)
У монографији су приказана истраживања која су објављена са основним циљем да се развије база знања за пројектовање технолошких поступака уз рачунарску подршку... База знања је развијена на објектно-оријентисаном прилазу, на тај начин што су сви елементи који учествују у пројектовању (предмет, елементарне површине, захвати обраде, алати, радна места – машине, операције) представљени као појединачни објекти који садрже одређене атрибуте – податке, који користе одређене методе – правила и између којих постоје одређене везе. За управљање базом унетих података за предмет и елементарне површине на предмету, генерише потребне захвате, редослед захвата и на крају технолошки поступак у више варијанти са дефинисаним редоследом операција, као и захватима и алатима унутар операцје.
(из рецензија)
У публикацији је, након што су приказани савремени светски прилази у области пројектовања технологије обраде, као и резултати вишегодишњих истраживања остварених на Институту за индустријске системе из ове области, описан оригинални прилаз аутора, развијен до нивоа примењивости. Резултати до којих је аутор дошао могу се оценити као значајан допринос пројектовању технологије обраде уз рачунарску подршку. Став рецензента је да се публикација са предложеним насловом може објавити као монографија.
Проф. др Илија Ћосић
Публикација представља скуп информација о резултатима истраживања на стварању базе знања и развоја методе пројектовања технологије процеса производње елемената производа и склопова (монтаже) применом рачунара. Публикација својим садржајем, којим су једним делом обухваћени резултати остварени на Институту за индустријске системе и другим делом савремена знања из ове области других аутора, допринеће у великој мери модернизацији пројектовања технологије у индустријским процесима и подизању квалитета ове врсте рада у индустрији. Рецезент са задовољством предлаже да се публикација са предложеним насловом објави као монографија.
Проф. др Бранко Ивковић
(о аутору)
Др Никола Радаковић је доцент на Факултету техничких наука у Новом Саду и држи предавања из предмета Технолошке основе ефективне производње и Технологије обраде производа на Одсеку за индустријско инжењерство и менаџмент. Објавио је неколико књига, више текстова у часописима и велики број радова на научно-стручним конференцијама.

• Није могуће приказати слику.