40 Бранко Шкорић, Дамир Какаш, "Карактеризација површина микро и нано превлака"

11.12.2013. - 13:12
Едиција: „ТЕХНИЧКЕ НАУКЕ - МОНОГРАФИЈЕ”

Назив монографије: „Карактеризација површина микро и нано превлака”

Аутори: Бранко Шкорић, Дамир Какаш

Рецензенти:  др Наташа Бибић, научни саветник Института за нуклеарне науке у Винчи
              др Александар Седмак, ред. проф. Машинског факултета у Београду

Издавач: Факултет техничких наука у Новом Саду

Главни и одговорни уредник:
проф. др Илија Ћосић, декан Факултета техничких наука у Новом Саду

Штампа: ФТН – Графики центар ГРИД, Трг Доситеја Обрадовића 6, Нови Сад
Штампање одобрио: Савет за издавачко–уређивачку делатност ФТН-а у Новом Саду
Председник Савета: проф. др Радомир Фолић

CIP-Каталогизација у публикацији
Библиотека Матице српске, Нови Сад
620.1:621.89

ШКОРИЋ, Бранко
     Карактеризација површина микро и нано превлака / Бранко
Шкорић, Дамир Какаш. – Нови Сад : Факултет техничких наука,
2010 (Нови Сад : ФТН, Графички центар ГРИД). – ИВ, 161 стр. :
илустр. ; 24 цм. – (Едиција “Техничке науке - монографије” ; бр. 40)
Тираж 100.

ISBN 978-86-7892-312-8

а) Машински материјали – Триболошке особине

(Из садржаја)
1.0 Увод
2.0 Карактеристике микро и нано превлака
3.0 Карактеризација микро и нано превлака
4.0 Структурни и енергетски принципи стандардизације трибо превлака
5.0 Електронска микроанализа
6.0 Рентгенографска испитивања
7.0 Акроними у електронској микроанализи

(Из рецензија)
...Научна публикација је структуирана тако да је потпуно јасна, систематизована и прегледна. Аутори су јасно истакли који је проблем научног истраживања, при чему су поред сопствених приказали и најновије резултате објављене у свету. Посебно су значајни резултати сопствених истраживања карактеризација микро и нано превлака са савременим поступцима који су тек недавно почели да се примењују у свету.
(др Наташа Бибић, научни саветник, Институт за нуклеарне науке, Винча)

...Ова публикација може битно да помогне бољем сагледавању проблематике мерења особина и дефинисања квалитета површинских слојева у области која је веома интересантна за развој науке, код нас и шире. Ова монографија може да послужи младим истраживачима да боље искористе потенцијале мерења на најновијим типовима уређаја.
(Др Александар Седмак, ред. проф. Машински факултет, Београд)

(О ауторима)
Др Бранко Шкорић, ван. проф. техничких наука у Новом Саду, рођен 1955. год. Докторирао из области инжењерства површина и нанотехнологија. Бројни објављени научни и научно-стручни радови кандидата, преко 100 објављених радова, а сам кандидат цитиран више пута у другим радовима објављеним у водећим светским часописима. Био је рецензент у међународним часописима: Surface Science (Elsevier), Surface and Coatings Technology (Elsevier) и часопису Wear (Elsevier). Био је руководилац на више међународних пројеката.
Др Дамир Какаш, ред. проф. ФТН-а у Новом Саду, рођен 1946. године у Новом Саду. Од 1971. године ради на факултету и бави се термичком обрадом, ливењем, а од 1990. Инжењерством површина. Основао Центар за инжењерство површина и нанотехнологије при ФТН у Новом Саду. Посебан допринос дао у области дуплекс превлака и развоју IBAD технологије. Објавио 15 радова у водећим светским часописима, 80 радова на међународним скуповима, водио 10 пројеката, преко 200 експертиза и развоја нових технологија. Био представник Југославије у извршном одбору IFHT (International Heat Treatment Federation)  и био члан председништва ЈУСТОМ-а. Дугогодишњи председник ДТОМВ.

• Није могуће приказати слику.