409 Илија Башичевић, Мирослав Поповић, Владимир Ковачевић „Основе рачунарских мрежа 1„

06.12.2013. - 10:06
Едиција: „ТЕХНИЧКЕ НАУКЕ - УЏБЕНИЦИ”

Назив уџбеника: „Основе рачунарских мрежа 1„

Аутори: др Илија Башичевић доц.
      др Мирослав Поповић ред. проф.
      др Владимир Ковачевић ред. проф.

Рецезенти: др Боривој Лазић, ред. проф. у пензији, Електротехнички факултет, Београд
 др Јован Ђорђевић, ред. проф. Електротехнички факултет, Београд

Издавач: Факултет техничких наука у Новом Саду

Главни и одговорни уредник: проф. др Раде Дорословачки, декан Факултета техничких наука у  Новом Саду

Штампа: ФТН - Графички центар ГРИД, Трг Доситеја Обрадовића 6, Нови Сад

Штампање одобрио: Савет за издавачко-уређивачку делатност Факултета техничких наука у Новом Саду

Председник Савета за издавачко-уређивачку делатност: др Радош Радивојевић, редовни професор Факултета техничких наука у Новом Саду

CIP-Каталогизација у публикацији
Библиотека Матице српске, Нови Сад
004.7(075.8)

БАШИЧЕВИЋ, Илија
    Основе рачунарских мрежа И / Илија Башичевић, Мирослав
Поповић, Владимир Ковачевић. - 1. изд. - Нови Сад :
Факултет техничких наука, 2013 (Нови Сад : ФТН, Графички
центар ГРИД). - ИИИ, 166 стр. : илустр. ; 24 цм. -
(Едиција “Техничке науке - уџбеници” ; бр. 409)
Тираж 100. - Библиографија
ISBN 978-86-7892-528-3

1. Поповић, Мирослав [аутор]  2. Ковачевић, Владимир [аутор]
а) Рачунарске мреже
COBISS.SR-ID 279731975

Из садржаја

Књига обухвата следеће целине: Структура рачунарске мреже, ИСО ОСИ референтни модел, Програмски оријентисани нивои ИСО ОСИ, Комуникационо оријентисани нивои ИСО ОСИ, Управљање током и поуздан пренос података, Усмеравање у рачунарским мрежама, Локалне мреже, Мрежни уређаји, Увод у Интернет, Интернет протокол и ТЦП протокол.

Из рецензије

Ова књига садржи сав материјал потребан студентима да стекну основна знања из области рачунарских мрежа, која се односе на: (1) структуру рачунарских мрежа, (2) архитектуру програмске подршке мрежног комуникационог подсистема, (3) ТЦП/ИП протоколе и (4) технике које се користе за обезбеђивање поузданости преноса, управљање током и усмеравање пакета у пакетским мрежама. Аутори су успели да јасно и сажето изложе ову иначе сложену тематику, што ће читаоцима књиге омогућити да је лакше савладају.

О ауторима

Доц. Др Илија Башичевић је наставник на ФТН у Новом Саду. Изводи наставу из предмета Основи рачунарских мрежа 1 и Међурачунарске комуникације и рачунарске мреже 1. Аутор је или коаутор више од 30 научних и стручних публикација.

Проф. др Мирослав Поповић је редовни професор на ФТН у Новом Саду. До сада је изводио наставу из већег броја предмета Одсека за РТ-РК, а пре свега из предмета Системска програмска подршка и Међурачунарске комуникације и рачунарске мреже. Учествовао је у великом броју научно-истраживачких и стручних пројеката, који су увек резултовали у практичним уређајима и системима, као и научним и стручним радовима из области рачунарске технике и рачунарских комуникација.

Проф. др Владимир Ковачевић је професор емеритус на ФТН у Новом Саду. Директор је Научно-истраживачког Института за Рачунарску Технику и Рачунарске Комуникације (РТ-РК), који у ширем саставу ангажује око 300 инжењера и у ком се остварује сарадња са водећим предузећима из земље и иностранства. Учествовао је у развоју великог броја уређаја и система заснованих на рачунарима. Аутор је два патента и великог броја научних и стручних радова из области рачунарске технике и рачунарских комуникација.

• Није могуће приказати слику.