369 Јанко Ходолич “Системи за управљање заштитом животне средине”


03.12.2013. - 14:16
Едиција: “ТЕХНИЧКЕ НАУКЕ - УЏБЕНИЦИ”

Назив уџбеника: “Системи за управљање заштитом животне средине”
Аутори: Јанко Ходолич Милан Мајерник
Игор Будак Јана Хованцова
Миодраг Хаџистевић Јана Панкова - Јурикова
Ђорђе Вукелић Марина Ћулибрк

Рецензенти: др Бато Камберовић, ред. проф. Факултет техничких наука у Новом Саду
      др Славко Арсовски, ред проф. Факултет инжењерских наука у Крагујевцу
      др Катица Шимуновић, ван. проф. Стројарског факултета у Славонском Броду

Издавач: Факултет техничких наука у Новом Саду

Главни и одговорни уредник:
Проф. др Раде Дорословачки, декан Факултета техничких наука у Новом Сад

Штампа: ФТН - Графички центар ГРИД, Трг Доситеја Обрадовића 6, Нови Сад
Штампање одобрио: Савет за библиотечку и издавачку делатност ФТН у Новом Саду




CIP-Каталогизација у публикацији
Библиотека Матице српске, Нови Сад
502:005.234(075.8)

СИСТЕМИ за управљање заштитом животне средине / Јанко
Ходолич ... [ет ал.] - 1. изд. - Нови Сад : Факултет
техничких наука, 2013 (Нови Сад : ФТН, Графички центар
ГРИД). - [4], 263 стр. : илустр.  ; 24 цм. - (Едиција
“Техничке науке - уџбеници” ; бр. 369)
Тираж 120. - Библиографија.
ISBN 978-86-7892-469-9

1. Ходолич, Јанко [аутор]
а) Животна средина - Управљање
COBISS.SR-ID 276316935



Из рецензије



Публикација представља заокружену целину. Поглавља су по обиму и квалитету успешно обрађена. Текст је написан разумљивим стилом и на високом стручном нивоу. Пропраћена је бројним и адекватним илустрацијама. Техничка обрада је коректна. За селекцију и избор материјала коришћени су обимни и савремени литературни извори из различитих говорних подручја као и резултати сопствених истраживања аутора у посматраној области.

Публикација свеобухватно обрађује одређену проблематику у разматраној научној дисциплини. При расветљавању проблематике аутори су користили познате научно-истраживачке методе.

Аутори публикације су очигледно успели да у доброј мери оптимизују обим публикације и садржајност појединих поглавља и тако створе веома вредан материјал за штампу.

О ауторима



Јанко Ходолич (1950) је редовни професор на Факултету техничких наука Универзитета у Новом Саду. Дипломирао је 1974. год., магистрирао 1979. год. а докторску дисертацију је одбранио 1988. год. Од 2006. год. је почасни доктор наука на Техничком Универзитету у Кошицама. Руководилац је студијског програма Енвиронментални менаџмент на докторским студијама на Средњеевропској високој школи у Скалици у Словачкој. Научно истраживачка активност му је орјентисана на примену рачунара у разним инжењерским активностима (ФМС, ЦАД, ЦАМ, ЦАQ) и инжењерство заштите животне средине, а ужа научна област је метрологија, квалитет, прибори и еколошко инжењерски аспекти. Члан је домаћих и страних научно-стручних асоцијација, као и уређивачких одбора домаћих и међународних часописа. Аутор је и коаутор 4 уџбеника, 8 монографија и преко 250 научних и стручних радова у часописима и на конференцијама. Учествовао је у реализацији преко 50 међународних и домаћих пројеката из подручја производног машинства и инжењерства заштите животне средине.

Игор Будак (1973) је дипломске и постдипломске студије завршио на Факултету техничких наука Универзитета у Новом Саду где је тренутно и запослен у звању доцента. Докторску дисертацију је одбранио 2009. год. на Машинском факултету Универзитета у Љубљани. Усавршавао се на Универзитетима у Болоњи, Љубљани, Бечу и Кошицама. Његови истраживачки интереси, поред система за управљање заштитом животне средине, обухватају оцењивање животног циклуса, означавање о заштити животне средине, реверзибилно инжењерство и рачунаром подржану инспекцију. До сада је, као аутор и коаутор, објавио 5 књига и преко 100 научних радова у часописима и на конференцијама.

Миодраг Хаџистевић (1966) је ванредни професор на Факултету техничких наука Универзитета у Новом Саду. Дипломирао је 1992. год, магистрирао 1999. год, а докторирао 2004. године. Његова научно истраживачка активност обухвата првенствено метрологију, квалитет и теорију инжењерског експеримента као и еколошко инжењерске аспекте. У току рада на Факултету техничких наука објавио је преко 100 научних и стручних радова у међународним и домаћим часописима или на скуповима у земљи и иностранству. Учествовао је у реализацији 14 истраживачких пројеката, коаутор је 6 књига и аутор 1 монографије.

Ђорђе Вукелић (1974) је запослен на Факултету техничких наука Универзитета у Новом Саду. Његови истраживачки интереси тренутно обухватају: еколошко пројектовање и дизајн, аутоматизацију поступака пројектовања, инжењерске анализе и симулације, дијагностику и мониторинг. Рецензент је у 15 међународних часописа. Члан је 3 научо-стручне асоцијације. Учествовао је у реализацији 17 истраживачких пројеката. Објавио је преко 70 научних чланака у часописима. Коаутор је у 5 књига и аутор 1 монографије.

Милан Мајерник (1952) је редован професор на Факултету за предузетништво Економског Универзитета у Братислави са седиштем у Кошицама где предаје на предметима из области економије и управљања предузећем и на Средњеевропској високој школи у Скалици где предаје на предметима из области управљања заштитом животне средине. У свом научно-истраживачком раду бави се управљањем заштитом животне средине, алатима управљања и проценом утицаја на животну средину. У пракси је ангажован као аудитор Аустријске националне ораганизације за сертификацију ÖQС, члан је светске организације ИQНет и аудитор СНАС за ЕМС према ИСО 14 001 и интегрисаним системима управљања.

Јана Цхованцовá (1979) бави се научно-образовним радом на Факултету за менаџмент Универзитета у Прешову. Оријентисана је на проблематику управљања заштитом животне средине, процене утицаја на животну средину и примене добровољних алата политике заштите животне средине у раду организације. Учествовала је у више националних и међународних пројектата оријентисаних на управљање заштитом животне средине.

Јана Панковá-Јуриковá (1984) бави се научно-образовним радом на Средњеевропској високој школи у Скалици. У оквиру свог научно-истраживачког рада бави се проблематиком управљања заштитом животне средине у интегрисаном систему управљања, интегрисаног аудита, управљања ризицима и аспекатима акредитације и сертификације система управљања.

Марина Ћулибрк (1983) бави се научно-истраживачким радом на Машинском факултету Техничког Универзитета у Кошицама. Оријентисана је на проблематику управљања заштитом животне средине у оквиру интегрисаног система управљања и примењивању добровољних алата политике заштите животне средине у раду
 

  • Није могуће приказати слику.