Предмет: Техничке основе и тарифе осигурања (17 - IM2713)

КатегоријаТеоријско-методолошки
Научна областПроизводни и услужни системи, организација и менаџмент

Програм се примењује од 01.10.2013..

Током наставе студенти стичу знања потребна за сагледавање преузетих ризика осигурања. Циљ предмета је да студенти стекну компетенције неопходне за адекватно утврђивање премије и начина осигурања.
Студент ће бити оспособљен да сагледа потенцијалне ризике који су обухваћени у осигурању. Студент стиче компетенције неопходне да пројектује адекватан модел осигурања за различите врсте имовине, као и да предложи адекватан модел животног осигурања.
Техничка организација осигурања, примена теорије ризика у осигурању, процес управљања ризицима пословања у осигурању, протфолио ризика друштава за осигурање. Подела и врсте осигурања. Осигурање живота, основна правна правила која карактеришу ову врсту осигурања, општи и посебни услови осигурања. Врсте и основне карактеристике животних осигурања. Техничке основе животних осигурања, актуарске методе и претпоставке. Утврђивање тарифа животног осигурања, бруто и нето обрачун премије. Неживотна осигурања, основна правна правила, општи и посебни услови осигурања, накнаде из осигурања, елементи за одређивање накнаде. Одређивање премије неживотних осигурања, индивидуални и колективни приступ. Обрачун премије са ограниченим покрићем. Елементи цене осигурања по врстама осигурања. Капитал и резерве друштава за осигурање, техничке резерве, принципи обрачуна техничких резерви. Маргина солвентности и гарантне резерве. Мере ризика и адекватност капитала, солвентност.
Настава на предмету обухвата предавања и аудиторне вежбе.
Лисов, М., Жарковић, Н.Економске и техничке основе осигурања2010Факултет техничких наука, Нови СадСрпски језик
Јелена КочовићАктуарске основе формирања тарифа у осигурању лица2000Економски факултет, БеоградСрпски језик
Olivieri Annamaria, Pitacco ErmannoIntroduction to Insurance Mathematics: Technical and Financial Features of Risk Transfers2015Springer International PublishingЕнглески
Присуство на вежбамадада5.00