Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz informaciono-upravljačkih i komunikacionih sistema (17.IMDR81)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Informaciono-komunikacioni sistemi
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Uvođenje studenata u izabranu oblast informaciono-upravljačkih i komunikacionih sistema i njihovo osposobljavanje za samostalan istraživački rad. Utvrđivanje perspektiva razvoja informacionih tehnologija i njihovih primena u industrijskom inženjerstvu. Ovladavanje aktuelnim pristupima i metodama istraživačkog rada usmerenog ka unapređenju postupaka upravljanja industrijskim sistemima i procesima rada takvih sistema.

Ishod:

Upoznavanje savremenih razvojnih trendova i pristupa u rešavanju problema u oblasti informaciono-upravljačkih i komunikacionih sistema u industriji. Osposobljavanje studenata za kvalitetno i precizno prepoznavanje problema i njihovo rešavanje metodama naučno-istraživačkog rada. Razvoj i unapređenje kreativnosti studenata u individualnom i timskom radu.

Sadržaj:

Savremene informacione tehnologije i razvojni trendovi. Informacione tehnologije i sistemi kao preduslov efektivnosti u radu industrijskih sistema. Upravljanje razvojem informacionih sistema modernih preduzeća. Agilni pristupi u razvoju softverskih rešenja i sistema za podršku proizvodnji i upravljanju proizvodnjom. Empirijsko softversko inženjerstvo. Savremeni sistemi baza podataka i pristupi u eksploataciji podataka. Savremeni sistemi za podršku planiranju resursa za proizvodnju. Osnove i razvoj sistema poslovne inteligencije. Studije slučajeva primene modernih sredstava informacionih tehnologija u industrijskom inženjerstvu.

Metodologija izvođenja nastave:

Student sa svojim mentorom bira jedan ili više modula u zavisnosti od njihovog obima. Predavanja se izvode kombinovano ( kao teorijska razmatranja i kao analize praktičnih primera ). Konsultacije su redovne. Uz rad sa nastavnikom, student se obučava za pisanje naučnih radova u izabranoj oblasti.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Warner, T. Communication Skills for Information Systems 1996 Pearson Education Ltd. Engleski
Tan, P.N., Steinbach, M., Kumar, V. Introduction to Data Mining 2006 Pearson, Boston Engleski
Taisch, M., Thoben, K.D., Montorio, M. (ed.) Advanced manufacturing - an ICT and systems perspective 2007 Taylor & Francis, London Engleski
Sharda, R., Delen, D., Turban, E. Business Intelligence, Analytics and Data Science - A Managed Perspective 2017 Pearson, New York Engleski
Vercelis, C. Business Intelligence: Data Mining and Optimization for Decision Making 2009 Wiley Engleski
Juristo, N., Moreno, A. Basics of Software Engineering Experimentation 2001 Springer - Verlag Engleski
Elmasri, R., Navathe, S.B. Database Systems Models, Languages, Design and Application Programming 2010 Pearson, Boston Engleski
Cockburn, A. Agile Software Development 2001 Addison - Wesley Engleski
Hawking, P. Enterprise Resource Planning Systems in a Global Environment 2008 IGI Global Engleski
Clarke, S. Information Systems Strategic Management 2001 Routledge Information Systems Textbook Engleski