Fakultet tehničkih nauka

Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment

O departmanu

Vreme koje je obeleženo visokom stopom promena, pre svega uzrokovanih razvojem i primenom modernih tenologija ali i drugim trendovima koji su deo nove pete industrijske revolucije, zahteva kompetencije i veštine za upravljanje procesima rada u svim vrstama  i delovima preduzeća, koje se stiču obrazovanjem na Departmanu za industrijsko inženjerstvo i menadžment.

Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment je nastao stalnim razvojem Katedre za unapređenje industrijske proizvodnje koja je osnovana 1960. godine u okviru tadašnjeg Mašinskog fakulteta u Novom Sadu, prema osnovnim prilazima koje je postavio akademik prof. dr Dragutin Zelenović sa svojim saradnicima. Danas, ovaj departman sa 147 zaposlenih i sa velikim brojem studenata na studijskim programima, predstavlja jedinstven obrazovni i naučno istraživački prostor u kome se proučavaju inženjerske, organizacione, menadžerske i ekonomske discipline. Departman predstavlja vrlo značajnu organizacionu jedinicu na Fakultetu tehničkih nauka, stalno prisutnu u privrednom okruženju Republike Srbije i regiona.

Od osnivanja Departmana za industrijsko inženjerstvo i menadžment veliki broj svršenih studenata sa Departmana danas radi u malim, srednjim i velikim sistemima, ali i u sopstvenim preduzećima na vrlo odgovornim pozicijama, što je svojevrstan pokazatelj uspešnog rada Departmana za industrijsko inženjerstvo i menadžment u oblasti obrazovanja studenata.

STUDIJE:

AKADEMSKE STUDIJE

PRVI STEPEN STUDIJA – osnovne akademske studije, traju četiri godine (osam semestara), sa obavezom sticanja 240 ESPB.

Prilikom upisa student bira jedan od četiri studijska programa:

1. Industrijsko inženjerstvo sa oblastima koje student odabira u toku studija:

- Projektovanje proizvodnih i uslužnih procesa;

- Automatizacija procesa rada;

- Informaciono-upravljački i komunikacioni sistemi i

- Kvalitet i logistika.

2. Inženjerski menadžment sa oblastima koje student odabira u toku studija:

- Organizacija i upravljanje preduzećem;

- Inovacije i preduzetništvo;

- Projektni menadžment;

- Upravljanje investicijama i menadžment rizika;

- Informacioni menadžment;

- Menadžment kvaliteta i logistike;

- Industrijski marketing i multimediji

- Menadžment ljudskih resursa.

3. Mehatronika sa oblastima koje student odabira u toku studija:

-  Mehatronika, robotika i automatizacija i

-  Mehatronika u mehanizaciji.

4. Inženjerstvo informacionih sistema

DRUGI STEPEN STUDIJA - master akademske studije, traju jednu godinu (dva semestra) i predstavljaju nastavak osnovnih akademskih studija tokom kojih student stiče 60 ESPB na svim prethodno prikazanim profilima.

Na Departmanu se na drugom stepenu studija organizuju i specijalističke akademske studije koje traju godinu dana (dva semestra) tokom kojih student stiče 60 ESPB. Uslov za upis na ove studije omogućen je studentima koji su prethodno stekli 300 ESPB na akademskim studijama. Studenti se mogu upisati na studijski program Inženjerski menadžment.

TREĆI STEPEN STUDIJA – doktorske akademske studije traju tri godine (šest semestara) i predstavljaju nastavak master akademskih studija u toku kojih student stiče 180 ESPB. Uslov za upis na ove studije omogućen je studentima koji su prethodno stekli 300 ESPB na akademskim studijama.

Studenti se mogu upisati na sledeće studijske programe:

•   Industrijsko inženjerstvo/inženjerski menadžment,

•   Mehatronika, i

•   Inženjerstvo informacionih sistema.

STRUKOVNE STUDIJE

DRUGI STEPEN STUDIJA - master strukovne studije traju dve godine (četiri semestra) tokom kojih student stiče 120 ESPB. Uslov za upis je prethodno stečeno najmanje 180 ESPB na strukovnim ili akademskim studijama.

Studenti se mogu upisati na sledeće studijski program Inženjerski menadžment MBA – pružaju potrebna znanja za rešavanje konkretnih problema poslovnog okruženja i podizanje nivoa kompetentnosti u području upravljanja proizvodnim poslovnim i uslužnim sistemima i njegovim elementima. Ove studije obezbeđuju sticanje savremenih, odmah primenjivih znanja. Studije na Departmanu su podržane platformom za učenje na daljinu koja omogućava kombinovano učenje u učionicama i laboratorijama, ali i posredstvom Interneta, što obezbeđuje visok nivo dostupnosti nastavnih sadržaja.

ORGANIZACIJA DEPARTMANA

Departman za industrijsko inženjerstvo i inženjerski menadžment organizaciono obuhvata četiri katedre:

•  Katedra za proizvodne sisteme, organizaciju i menadžment;

•  Katedra za mehatroniku, robotiku i automatizaciju;

•  Katedra za informaciono-komunikacione sisteme;

•  Katedra za kvalitet, efektivnost i logistiku.

U okviru ovih katedri, nalaze se sledeće laboratorije:

•   Laboratorija za proizvodno montažne sisteme,

•   Laboratorija za montažu i montažne sisteme,

•   Laboratorija za upravljanje proizvodnim sistemima,

•   Laboratorija za učenje na daljinu,

•   Laboratorija za upravljanje katastrofalnim rizicima,

•   Laboratorija za medijske sisteme.

•   Laboratorija za automatizaciju,

•   Laboratorija za robotiku,

•   Laboratorija za mehatroniku,

•   Laboratormja za primenu programabilnih logičkih kontrolera i upravljanje kretanjem,

•   Laboratorija za identifikacione tehnologije,

•   Laboratorija za inteligentne sisteme i veštačku inteligenciju,

•   Laboratorija za računarski integrisane sisteme,

•   Laboratorija za implementaciju automatizovanih sistema,

•   Laboratorija za mehatroniku, automatizaciju i veštačku inteligenciju,

•   Laboratorija za informaciono - upravljačke sisteme,

•    Laboratorija za kvalitet, logističku podršku i održavanje

Na Departmanu za industrijsko inženjerstvo i menadžment formirano je Prvo studentsko preduzeće, sa ciljem da se obrazuje realno okruženje u kome će studenti kroz rad sticati znanje i iskustvo <eng>(learning by doing)</eng> u realnim procesima rada.

Odgovorna lica

Direktor departmana