Fakultet tehničkih nauka

Katedra za fiziku

O katedri

Katedra za fizičko-matematičke nauke bila je jedna od 11 katedri Mašinskog fakulteta, preteče Fakulteta tehničkih nauka. Katedra za fiziku je osnovana 1978. godine u okviru tadašnjeg Instituta za primenjene osnovne discipline, koji je vremenom prerastao u Departman za opšte discipline u tehnici. Aktivno učestvuje u nastavnim procesima na svim nivoima akademskih studija - osnovnim, master i doktorskim, kao i na strukovnim studijama. Njen rad je ključan za razvoj i prenos znanja iz oblasti fizike, čime doprinosi sveobuhvatnom obrazovanju studenata.

Laboratorija za fiziku, koja je sastavni deo Katedre, je jedna od najopterećenijih nastavnih laboratorija Fakulteta tehničkih nauka. U okviru obaveznih laboratorijskih vežbi predmeta koji su u nadležnosti Katedre za fiziku nastavu u njoj pohađaju studenti prve i druge godine najvećeg dela akreditovanih studijskih programa osnovnih i strukovnih studija. Laboratorijske vežbe su od izuzetne važnosti jer omogućavaju studentima da neposredno, kroz eksperimente, potvrde osnovne fizičke principe i steknu nove veštine. Laboratorija je istovremeno i mesto na kom se vrše različita naučna istraživanja čiji se rezultati publikuju u vodećim stručnim časopisima.

Spektar naučno-istraživačkih oblasti članova Katedre za fiziku kreće se od modeliranja i numeričkih simulacija složenih sistema, primene numeričkih simulacija u biofizici i fizici kondenzovane materije, preko nanofizike i nanotehnologija, savremenih tehnika u ispitivanju osobina materijala, razvoja i optimizacije nuklearnih tehnika u detekciji radioaktivnosti u životnoj sredini, detekcije i spektroskopije nuklearnog zračenja fisionih produkata iz dekomisije nuklearnih postrojenja, sve do primene veštačkih neuronskih mreža u izučavanju atomskog jezgra i nuklearnih reakcija i primene fizičkih principa i nuklearnih metoda u očuvanju životnog okruženja. Naučno-istraživačke aktivnosti rezultirale su značajnim brojem radova objavljenih u međunarodnim časopisima, kao i brojnim saopštenjima na konferencijama međunarodnog i nacionalnog značaja. Katedra uspešno sarađuje sa ostalim katedrama i departmanima Fakulteta tehničkih nauka, Prirodno-matematičkim fakultetom Univerziteta u Novom Sadu, Fizičkim fakultetom Univerziteta u Beogradu, Institutom za fiziku Univerziteta u Beogradu, Institutom za nuklearne nauke „Vinča“, Nuklearnim objektima Srbije, Institutom za ratarstvo i povrtarstvo, kao i sa visokoškolskim i istraživačkim institucijama u inostranstvu.

Odgovorna lica

Šef katedre

Lončarević Ivana

Sekretar katedre

Lakatoš Robert

Reč rukovodioca

Fizika, kao fundamentalna naučna disciplina, proučava materiju, njeno kretanje, ponašanje i interakcije u prostoru i vremenu, kao i njenu povezanost sa energijom, te predstavlja okosnicu svakog tehnološkog napretka. Koncepti klasične mehanike, termodinamike i statističke fizike, elektromagnetizma, optike, kvantne mehanike, fizike kondenzovanog stanja materije, atomske i nuklearne fizike, daju presudnu reč u procesima inovacija i razvoja inženjerskih disciplina. Konačno, saznanja i otkrića fizičara poslednjih decenija dovela su do revolucije u elektronici, biomehanici, robotici, medicini i kvantnom računarstvu, oblikujući savremeni život kakav danas živimo. Imajući svest da razumevanje fizičkih zakonitosti ima vitalnu ulogu u svim inženjerskim strukama, osnovni zadatak nastavnika i saradnika naše katedre je, pored prezentovanja fundamentalnih fizičkih principa i njihove implementacije u tehnici, razvijanje logičkog razmišljanja naših studenata radi njihovog osposobljavanja za rešavanje problema u tehnologiji i industriji. Vrednosti kojima kao katedra težimo su posvećeno i odgovorno realizovanje nastavnog procesa, kao i prepoznavanje savremenih trendova u tehnici i tehnologiji, u skladu sa kojima nastojimo da neprekidno prilagođavamo kurseve iz fizike i njihovo izvođenje, kako u učionicama, tako i u laboratoriji .

Misija Katedre za fiziku jeste edukacija novih generacija koje će biti kadre da odgovore na tehnološke izazove modernog doba, kao i na rešavanje problema energetske krize uz očuvanje i unapređenje životne sredine. Pomenuti problemi su ispred nas i iskreno verujemo da će inženjerska struka, primenjujući i poštujući načela fizike, imati presudnu reč na putu ka boljem društvu.

Matični studijski programi
Zaposleni