Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz neindustrijske robotike (17.HDOK-2)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Mehatronika, robotika i automatizacija i integrisani sistemi
Multidisciplinarna Da
ESPB 10
Cilj:

Cilj predmeta je da se, u skladu sa svojim prethodnim znanjem i interesovanjima, studenti upoznaju sa novim oblastima neindustrijske robotike koji svakim danom dobijaju sve više na značaju i da se uvedu u istraživačku problematiku.

Ishod:

Ishod predmeta su znanja i sposobnost studenta da razumeju problematiku neindustrijske robotike i da se u uključe u istraživački rad iz ove oblasti.

Sadržaj:

U skladu sa interesovanjem studenta detaljnije će se obrađivati neke od sledećih tema: pregled potencijalnih primena servisnih robota (u domaćinstvu, građevinarstvu, hazardne sredine, roboti za inspekciju, spasilački roboti, ...), autonomni roboti, upravljanje i regulacija u biološkim sistemima, poređenje "upravljačke arhitekture" bioloških sistema i autonomnih robota, vrste autonomnih robota sa aspekta načina kretanja (roboti na točkovima i gusenicama, roboti koji skaču, zmijoliki roboti, roboti koji lete, višenožna i dvonožna lokomocija, ...), robotsko učenje, "behavior-based robotics" koja predstavlja novi način kojim pokušava da se upravlja robotima u nestruktuiranoj okolini kakva je čovekovo okruženje, hvatanje (grasping) i manipulacija uhvaćenim objektima, humanoidni roboti. Deo nastave na predmetu se odvija kroz samostalni studijski istraživački rad u oblasti neindustrijske robotike. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje eksperimenata i statističku obradu podataka, numeričke simulacije, pisanje rada iz uže naučno nastavne oblasti kojoj pripada tema doktorske disertacije.

Metodologija izvođenja nastave:

U zavisinosti od broja studenata nastava može biti klasična (predavanja) ili mentorska (konsultacije). Oblici nastave se prilagođavaju broju studenata i izabranim poglavljima. Studijski istraživački rad.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Vukobratović M., Borovac B., Surla D., Stokić D. BIPED LOCOMOTION -Dynamics, Stability, Control and Application 1990 Springer, ISBN 0-540-17456-7, ISBN 0-387-1745 Engleski
Rodney A. Brooks Cambrian Intelligence – The Early History of the New AI 1999 A Bradford Book, The MIT Press Engleski
George A. Bekey Autonomous robots – From biological inspiration to implementation and control 2005 The MIT Press, ISBN 0-262-02578-7 Engleski
Ronald Arkin Behavior-based Robotics 1998 The MIT Press, ISBN 0-262-01165-4 Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena