Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz industrijske robotike (17.HDOK-1)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Mehatronika, robotika i automatizacija i integrisani sistemi
Multidisciplinarna Da
ESPB 10
Cilj:

Cilj predmeta je da se, u skladu sa svojim prethodnim znanjem i interesovanjima, studenti upoznaju sa klasičnim i novim oblastima industrijske robotike i da se uvedu u istraživačku problematiku.

Ishod:

Ishod predmeta su znanja i sposobnost studenta da razumeju problematiku, posebno napredne oblasti, industrijske robotike i da se u uključe u istraživački rad iz ove oblasti.

Sadržaj:

Osnovni pojmovi i definicije, homogene transformacije, kinematika robota (direktni i inverzni problem), Denavit-Hartenbergova notacija, Jakobijan, sinteza trajektorija, dinamika robota, upravljanje robotima, programiranje robota, senzori u robotici i njihova primena, primena robota u industrijskim zadacima. Deo nastave na predmetu se odvija kroz samostalni studijski istraživački rad u oblasti industrijske robotike. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje eksperimenata i statističku obradu podataka, numeričke simulacije, pisanje rada iz uže naučno nastavne oblasti kojoj pripada tema doktorske disertacije.

Metodologija izvođenja nastave:

U zavisnosti od broja studenata nastava može biti klasična (predavanja, konsultacije) ili mentorska. Oblici nastave se prilagođavaju broju studenata i izabranim poglavljima. Studijski istraživački rad.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
B. Borovac, G. Đorđević, M. Rašić, M. Raković Zbirka zadataka iz industrijske robotike 2007 (u pripremi) Engleski
Vukobratović, M., Stokić, D., Kirćanski, N. Non-adaptive and Adaptive Control of Manipulation Robots 1985 Springer Verlag, Berlin Engleski
Borovac, B., i dr. Industrijska robotika 2017 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Engleski
M. Spong, S. Hutchinson, M. Vidyasagar Robot Modelling and Control 2006 John Wiley & Sons, ISBN-10 0-471-64990-2, ISBN-13 Engleski
Vukobratović, M., Stokić, D. Control of Manipulation Robots 1982 Springer, Berlin Engleski
M. Vukobratović, M. Kirćanski Kinematics and Trajectory Synthesis of Manipulation Robots, 1986 Springer Verlag, ISBN 3-540-13071-3 Engleski
L. Sciavicco, B. Sicilijano Modelling and control of robot manipulators 2000 Springer - Verlag, ISBN 1-85233-221-2 Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena