Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Osnovi robotskih sistema u medicini (17.BM116A)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Mehatronika, robotika i automatizacija i integrisani sistemi
Multidisciplinarna Da
ESPB 4
Cilj:

Osposobiti studente za razumevanje principa rada robota u biomedicini, kao i osposobiti studente za primenu stečenih znanja u koncipiranju robota za primenu u medicini.

Ishod:

- razumevanje principa rada različitih vrsta robota medicini - mogućnost adekvatne primene primene različitih vrsta robota medicini - mogućnost projektovanja jednostavnijih vrsta robota u medicini

Sadržaj:

Istorijski pregled i pregled primena. Osnovi pojmovi vezani za robote tipa kinematskog lanca koji su osnova za kompleksnije strukture. Direktna i inverzna kinematika robota tipa kinematskog lanca. Dinamika robota tipa kinematskog lanca. Specifičnosti medicinskih robota. Roboti u hirurgiji. Proteze. Ortoze. Roboti kao pomoćna sredstva u terapiji. Roboti za pomoć starim i onemoćalim osobama i roboti ljubimci. Posebni robotski uređaji.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Laboratorijske vežbe. Konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik