Предмет: Одабрана поглавља из импулсне електронике (06 - EM530)

КатегоријаСтручно-апликативни
Научна областЕлектроника

Департман за енергетику, електронику и телекомуникације

Програм се примењује од 12.10.2009..

Предмети предуслови

Назив предметаМора се одслушатиМора се положити
Импулсна и дигитална електронска коладада
Стицање знања из области примене импулсних кола, важних у појединим специјалним областима електронике. Повезивање теоријског и практичног знања из ове проблематике.
Студент стиче способност: 1. пројектовања и примене импулсних појачавача; 2.пројектовања специјалних кола за оптимално управљање полупроводничким прекидачима; 3.анализе и пројектовања специјалних импулсних кола, укључујући симулације уз помоћ рачунара и мерења у лабораторији; 4. спречавања настанка и простирања импулсних сметњи у електронским уређајима.
Теорија и примена импулсних (широкопојасних) појачавача. Заштита од импулсних сметњи. Специјалне полупроводничке прекидачке компоненте (брзе диоде, тунел диоде, једноспојни транзистори, HEMT транзистор, разне мосфет структуре, специјалне тиристорске структуре, IGBT, MCT и остале компоненте): начин рада, карактеристике, моделирање, оптималан начин коришћења. Специјална уобличавачка кола. Брзи компаратори. Карактеристике логичких кола. Нове фамилије логичких кола (нисконапонска CMOS i BiCMOS кола, ECL – кола великог степена интеграције, нова GaAs кола): основне капије, карактеристике, примена. Развођење критичних сигнала у брзим дигиталним колима. Простирање дигиталних сигнала по водовима. Нестандардне примене савремених логичких кола. Импулсна интегрисана кола за специјалне намене (драјвери прекидача, електромагнетних актуатора, ласерских диода итд). Мерења на импулсним колима.
Предавања; Аудиторне вежбе; Консултације. Студент ради домаће задатке и семинарски рад. После тога студент ради пројекат из дела градива, одабраног у складу са интересовањем, у правцу успешнијег рада на мастер тези. Испит се састоји од усмене одбране пројекта.
Ласло НађОдабрана поглавља из импулсне електронике2010Факултет техничких наука Катедра за електронику Нови Сад (скрипта)Српски језик
A. BarnaHigh Speed Pulse and Digital Techniques1980John Wiley & Sons, New YorkЕнглески
Adel S. Sedra, Kenneth C.SmithMicroelectronic Circuits (The Oxford Series in Electrical and Computer Engineering)2003Oxford UniversityЕнглески
H.Johnson, M.GrahamHigh-Speed Signal Propagation - Advanced Black Magic2003Prentice Hall PTR, NJЕнглески