Предмет: Сепарациони процеси у инжењерству заштите животне средине (17 - Z310A)

КатегоријаСтручно-апликативни
Научна областИнжењерство заштите животне средине

Тренутно нема података о матичним организационим јединицама предмета!

Програм се примењује од 01.10.2018..

Предмети предуслови

Назив предметаМора се одслушатиМора се положити
Анализа података о стању околинедане
- Упознавање студената са теоријским основама сепарационих процеса; - Оспособљавање студената за примену сепарационих процеса у третманима отпадних струја.
Након одслушаног курса и положеног испита, студент ће моћи да: - Наведе и опише основне типове сепарационих процеса који се користе приликом прераде отпадних токова; - Изврши избор и димензионисање уређаја који се користе у третманима отпадних вода, муљева и гасова.
Основни типови сепарационих процеса који се користе приликом прераде отпадних токова. Раздвајања фаза - основни принципи раздвајања фаза. Топлотне операције. Испаравање. Кондензација. Сушење. Механички сепарациони процеси и уређаји за механичко раздвајање фаза (ротациони филтри, центрифуге, дробилице, таложници). Равнотежни сепарациони процеси - равнотеже фаза. Уређаји за равнотежно одвајање фаза (апсорпција, дестилација, адсорпција, јонска измена, екстракција и кристализација). Брзински сепарациони процеси - мембранске сепарације (уређаји за микро и ултрафилтрацију, реверсну осмозу, дијализу). Критеријуми за избор одговарајућег сепарационог процеса. Редослед јединичних уређаја при формирању оптималног процеса раздвајања. Једностепени и вишестепени сепарациони процеси.
Предавања. Рачунске и рачунарске вежбе које се базирају на решавању конкретних практичних проблема и димензионисању уређаја за сепарацију полутаната из отпадних струја. Заједничке и индивидуалне консултације. Током семестра студенти су обавезни да присуствују предавањима и рачунским вежбама. Након успешно реализованих предиспитних обавеза, студенти излазе на завршни испит који се полаже у писменој (рачунски део) и у усменој форми (теоријски део). Писмени део испита може се полагати кроз форму два колоквијума.
Совиљ, М.Дифузионе операције2004Технолошки факултет, Нови СадСрпски језик
J.D. Seader, Ernest J. Henley, D. Keith RoperSeparation Process Principles, third edition, електронско издање2011John Wiley & Sons, Inc.Енглески
Шећеров-Соколовић, Р.Пројектовање технолошких процеса2000Технолошки факултет, Нови СадСрпски језик
Metcalf & Eddy / AecomWastewater engineering : Treatment and Resource Recovery2014McGraw Hill, New YorkЕнглески