Предмет: Енергетска електроника у дистрибутивним и преносним мрежама (06 - EE545)

КатегоријаСтручно-апликативни
Научна областЕнергетска електроника, машине и погони

Департман за енергетику, електронику и телекомуникације

Програм се примењује од 01.10.2005..

Циљ предмета је да се студенту представе модерни системи примене савремених технологија и уређаја (FACTS уређаји) базираних на снажним електронским прекидачима, модерним алгоритмима управљања и коришћењу дигиталних микропроцесорских уређаја у раду електро-енергетског система (ЕЕС), који обезбеђују флексибилност преносног система и значајно доприносе побољшању стабилности, капацитета и укупног рада ЕЕС-а.
Исход предмета је овладавање студента знањима, који омогућују пројектовање, анализу рада, конструкцију и унапређења FACTS уређаја и припадајућих управљачких алгоритама за разне реалне ситуације у електро-енергетском систему.
FACTS системи и уредјаји. Појам и улога у ЕЕС-у. Систематизација FACTS уредјаја. Основни принципи рада. Енергетски електронски претвараци за FACTS. Методе и алгоритми управљања претварацима. Универзални уређаји. Упоредна анализа и процена економске оправданости. Примери примене и реализованих решења.
Методе наставе су предавања за теоретске поставке, математичко моделовање и рачунарска симулација, коришћењем савремених рачунарских алата.
E. Acha, V. Agelidis, O. Anaya-Lara, T. MillerPower Electronic Control in Electrical Systms2001Butterworth-HeinemannЕнглески
Присуство на вежбамадада2.00
Писмени део испита - комбиновани задаци и теоријанеда50.00