Предмет: Хемијски принципи у инжењерству заштите животне средине (06 - Z109)

КатегоријаНаучно-стручни
Научна областИнжењерство заштите животне средине

Програм се примењује од 01.10.2001..

Предмети предуслови

Назив предметаМора се одслушатиМора се положити
Техничка хемијадане

Предмети којима је предуслов предмет Хемијски принципи у инжењерству заштите животне средине

Назив предметаМора се одслушатиМора се положити
Анализа података о стању околинедада
Увођење студената техничких струка у основе и законитости хемијских принципа.
Стицање основних знања из области фундаменталних хемијских принципа која омогућавају разумевање великог броја хемијских процеса и феномена реаговања значајних за област Инжењерства заштите животне средине.
Основни принципи зелене хемије. Типови и карактеризација органских једињења. Хемизми органске хемије. Класификација органских полутаната. Токсилологија органских једињења. Координациона једињења. Колоидни системи у животној средини. Основни принципи аналитичке хемије. Квалитативана хемијска анализа. Квантитативна хемијска анализа. Елементи главних група ПСЕ, једињења, хемијска реаговања и понашање у медијумима животне средине: водоник, ИА и ИИА група; ИИИА и ИВА група; ВА и ВИА група; ВИИА група. Елементи споредних група ПСЕ, једињења, хемијска реаговања и понашање у медијумима животне средине: ИБ група: Цу, Аг, Ау; ИИБ група: Зн, Цд, Хг; ВИБ група: Цр, Мо, W и ВИИБ: Мн и тријада гвожђа: Фе, Цо, Ни. Трансформације и основне класе неогранских загађујућих материја.
Предавања. Лабораторијске и рачунске вежбе. Консултације, заједничке и индивидуалне. Током семестра студенти су обавезни да присуствују предавањима, лабораторијским и рачунским вежбама. Након успешно реализованих предиспитних обавеза, студенти излазе на завршни испит који се полаже у писменој форми и састоји се од рачунског и теоријског дела. Рачунски део испита може се полагати кроз форму два колоквијума.
М. Војиновић Милорадов, Ј. Радонић, М. Турк СекулићХемијски принципи - Интерна скрипта2011Факултет техничких наука, Нови СадСрпски језик
V.l. Snoeynk, D. JeniunsWater Chemistry1980John Wiley & Sons, New YorkЕнглески
Д. Веселиновић, И. Гржетић, Ш. Ђармати, Д. МарковићСтања и процеси у животној средини1995Факултет за физичку хемију, БеоградСрпски језик
R. M. Harrison, S. J. de MoraIntroductory Chemistry for the Environmental Sciences1991Cambridge University PressЕнглески