Предмет: Историја уметности и културе 1 (12 - A404)

КатегоријаТеоријско-методолошки
Научна областАрхитектонско-урбанистичко планирање, пројектовање и теорија

Департман за архитектуру и урбанизам

Програм се примењује од 01.10.2013..

Циљ предмета је да се студенти упознају са основним појмовима историје уметности, хронологијом развоја, стиловима и правцима. Кроз тематска предавања сагледаће развој уметности и визуелне културе, уметнике, дела, технике и теме. Упознаће технике тумачења и разумевање процеса стварања уметничких дела, по свим најважнијим начелима које постоје у уметности. Савладаће разумевање развоја уметности као одраза времена и степена друштва у ком настају. А све то у циљу стицања опште културе и унапређења знања из историје уметности.
Након полагања испита из овог предмета, студенти ће разумети и бити способни, да објасне све основне појмове из историје уметности. Исход је да студенти савладају технике анализе и презентације дела визуелне уметности и стекну могућност примене елемената визуелне културе у својим стваралачким поступцима.
Увод у историју уметности; Египатска уметност; Грчка уметност; Римска уметност; Ранохришћанска уметност и Византијска уметност; Каролиншка уметност и Романика; Готика; Српска средњовековна уметност; Ренесанса; Барок и Рококо; Барок у српском сликарству; Музеј фресака у Београду; Музеј града Новог Сада и Музеј Војводине.
Предавања у учионици уз презентације. Обиласци музеја и галерија.
Х. В. ЈансонИсторија уметности1983БеоградСрпски језик
ГомбрихСага о уметности - Уметност и њена историја2005БеоградСрпски језик
Група аутораУметност на тлу југославије (Средњи век, Барок)1982Београд - ЗагребСрпски језик
Присуство на предавањимадада10.00