Предмет: Обновљиви извори и заштита животне средине (06 - E0S42)

КатегоријаСтручни
Научна областЕнергија и окружење

Програм се примењује од 01.10.2007..

Циљ предмета је упознавање студената са појмом обновљивих извора, системом заштите животне средине, законском регулативом из области животне средине и глобалним проблемима животне средине. Савладавање градива треба да омогући студентима разумевање сложених односа медју чиниоцима обновљивих извора енергије, одрживог развоја, као и да укаже на неопходност мултидисциплинарног сагледавања проблема.
Стечена знања студент треба да користи у даљем образовању, пре свега у стручним предметима. Савладано градиво овог предмета представљаце полазну основу у предметима у којима це циљ бити решавање постојећих проблема у области Обновљивих извора и заштите животне средине.
Природни ресурс, Неисцрпни ресурси - исцрпни ресурси, Тематска стратегија ЕУ као оквир за одрживо коришћење природних ресурса, Природни ресурси и национална стратегија Србије за придруживање ЕУ, Елементи животне средине који се регулишу, Концепт интегралне заштите и контроле животне средине, РИО конференција и Агенда 21, Конференција у Јоханесбургу, Конвенције из области заштите животне средине, Међународне организације, Прописи ЕУ у области заштите животне средине,Тематске стратегије ЕУ и стратегија придруживања Србије ЕУ, Национални прописи у области обновљивих извора и заштите животне средине. Глобалне атмосверске промене, Потенцијал глобалног загревања, Предвиђање средњих глобалних температура, Регионални утицај температурних промена, ЦДМ пројекти, Системско повезивање одрживог коришћења природних ресурса и животне средине. Енергија ветра, воде и њихова примена.
Предавања, аудиторне вежбе и консултације.
Анђелка Н. МихајловОдрживи развој и животна средина ка Европи у 95 корака2005Привредна комора Србије и "Амбасадори животне средине"Српски језик
Михајлов, А., Вујић, Г., Убавин, Д.Оџиво коришћење природних ресурса2007Скрипта, интерно издање ФТНСрпски језик
Тестдада25.00
Присуство на вежбамадада2.00