Предмет: Утицај енергетских претварача на мрежу и околину (06 - DE509)

КатегоријаНаучно-стручни
Научна областЕнергетска електроника, машине и погони

Департман за енергетику, електронику и телекомуникације

Програм се примењује од 01.10.2005..

Циљ предмета је да представи најновија решења, методе управљања и примене енергетских електронских претварача у електроенергетским системима са аспекта њиховог утицаја на квалитет електричне енергије, EMI, стабилност система и правилан рад прикључених потрошача.
Студент це овладати знањима, која омогуцују активан научно-истраживачки рад и примену најсавременијих математичких алата и софтвера у области утицаја енергетских претварача на околину и EMI.
Преглед енергетских претварача, математички модели, утицај на електричну околину, квалитет електричне енергије, утицај система на ред енергетског претврача, EMI, претварачи имуни на сметње, нове методе управљања. Део наставе на предмету се одвија кроз самостални студијски истраживачки рад у области утицаја енергетских претварача на мрежу и околину. Студијски истраживачки рад обухвата активно праћење примарних научних извора, организацију и извођење експеримената и статистичку обраду података, нумеричке симулације, писање рада из уже научно наставне области којој припада тема докторске дисертације.
Методе наставе су предавања за теоретске поставке, консултације и коришћење математичког моделовања и рачунарских симулација као и самосталан студијски истраживачки рад.
E.Acha, M.MadrgalPower systems harmonics: computer modelling and analysis2001John Wiley and Sons, ChichesterЕнглески
M.BollenUnderstanding power quality problems: voltage sags and interruptions2000J.Wiley & Sons, New YorkЕнглески
Владимир КатићКвалитет електричне енергије - виши хармоници2002УНС-Факултет техничких наука, Едиција Монографије, Бр.6Српски језик
Писмени део испита - комбиновани задаци и теоријанеда30.00