Ноћ истраживача у Новом Саду

27.09.2011. - 00:00
У петак, 23. септембра у Леденој дворани на Спенсу и на Петроварадинској тврђави одржала се друга по реду манифестација Ноћ истраживача у којој је уживало више од 14 000 посетилаца.

Ноћ истраживача се поред Новог Сада одржала и у Зрењанину, Суботици и Београду. Овај јединствени пројекат популаризује науку и позив истраживача, а посетиоцима нуди активности образовног и забавног карактера пружајући им прилику да сами истражују и добро се проведу.

У Новом Саду посетиоци су имали прилику да учествују у 50 радионица и експеримената, кроз које их је провело преко 200 истраживача и 100 студената. Реализоване су 2 наградне игре, плесни перформанс, музички програм, представа за децу, посета подземним тунелима Петроварадинске тврђаве, пројекције у Планетаријуму, поставка у Музеју града Новог Сада и перформанс етномузиколога.

Манифестацију су свечано отворили: проф. др Илија Ћосић, декан Факултета техничких наука, проф. др Неда Мимица-Дукић, деканица Природно-математичког факултета, г-ђа Александра Дрецун, директорка Центра за промоцију науке и проф. др Мирослав Весковић, ректор Универзитета у Новом Саду. Организатори манифестације Ноћ истраживача у Новом Саду, Зрењанину и Суботици су: Универзитет у Новом Саду – Факултет техничких наука, Природно-математички факултет, Креативно едукативни центар, Удружење студената електротехнике Европе – EESTEC Локални комитет Нови Сад, Висока техничка школа струковних студија Зрењанин и Висока техничка школа струковних студија Суботица. Пројекат “Ноћ истраживача” су поред Европске комисије подржали и Универзитет у Новом Саду, Министарство просвете и науке Републике Србије, Покрајински секретаријат за науку и технолошки развој Владе Војводине и Центар за промоцију науке.

У оквиру Ноћи истраживача прогласили смо победнике у конкурсу за најбољу видео игрицу “Играј паметно” који је био реализован у сарадњи са КомпКампом. Награде за све учеснике обезбедио је Факултет техничких наука из Новог Сада, а награде је свим учесницима конкурса уручио декан проф. др Илија Ћосић уз жељу да наставе да развијају свој таленат и једног дана буду успешни програмери. Треће место освојио је Лука Димитријевић, друго место Милица Спасојевић, а прво место Никола Субашић.

Сви посетиоци су учестовали у наградној игри, а победнике смо извукли у 22 часа. Три најсрећнија посетиоца су добили вредне награде: монитор, штампач и нетбоок рачунар.

Организатори друге Ноћи истраживача у Новом Саду се захваљују свима који су били део најспектакуларније промоције науке на свету.

Није могуће приказати слику.

(1)