Пуштена у рад Фото-напонска соларна електрана на Факултету техничких наука

27.10.2011. - 00:00
Фото-напонска соларна електрана на Факултету техничких наука у Новом Саду пуштена је у рад у уторак, 25. октобра 2011. године у 13 часова. Овом приликом, званично је отворена и студентска служба ФТН, обновљени амфитеатри А3 и А4, ? такође ће симболично бити означен почетак радова на лифту за особе са инвалидитетом.

Фото-напонску соларну електрана на Факултету техничких наука Универзитета у Новом Саду свечано је пустио у рад декан ФТН-а проф. др Илија Ћосић и директор “Електровојводине” др Тихомир Симић након пригодних обраћања у холу ФТН-а. Свечаности су присуствовали и ректор Универзитета у Новом Саду проф. др Мирослав Весковић, као и заменик покрајинског секретара за образовање, управу и националне заједнице др Золтан Јегеш.
Фотонапонска електрана, номиналне снаге 10 кWп, има симболичан значај за српски електроенергетски систем, и послужиће као полигон за студенте електроенергетике, смера “Обновљиви извори енергије”, за обуку и практичну наставу. Електрана се састоји од 40 фото-напонских панела појединачне снаге 240Wp, који су монтирани на фиксну носећу конструкцију постављену на равном крову изнад анфитеатара ФТН-а. Електрана је повезана на електричну дистрибутивну мрежу и сва произведена количина енергије се предаје у електроенергетски систем. Електрични орман са инвертором, који претвара једносмерни напон са излаза панела у наизменични мрежни напон, као и другом потребном опремом, налази се на самом улазу у амфитеатре тако да га сви студенти факултета могу видети.
Комплетан пројекат електране је решење потекло од стручњака и студената ФТН-а из Центра за обновљиве изворе и квалитет електричне енергије – CRESPQ и у њему су учествовали: проф. др Владимир Катић, мр Борис Думнић, директор CRESPQ, мр Золтан Чорба, мр Драган Милићевић, као и студенти мастер студија Бане Попадић и Мирко Лежајић. Реализацију овог пројекта помогли су Покрајински секретаријат за образовање, управу и националне заједнице, “Хилти” из Београда, “SMA Solar Tehnology” из Немачке, “Gran Solar” из Шпаније, “Евротехна” из Краљева, “Eaton Moeller” и “Elektrokoil” из Београда, као и “Електровојводина” из Новог Сада.

Поред пуштања у погон овог јединственог решења, на свечаности су представљене и реновинарне просторије на ФТН-у које треба да омогуће пријатнији и квалитетнији боравак студената на Факултету – реновинарни амфитеатри А3 и А4, као и простор студентске службе.
Током два месеца адаптације у амфитеатрима уграђена је нова климатизација, озвучење, замењен је намештај, а број места са 130 повећао се на 143. Комплетна адаптација оба амфитеатра износила је 15 милиона динара. Студентска служба добила је потпуно нови изглед, комплетно реновирање коштало је 11 милиона динара. Замењени су: врата, прозори, вентилациони систем који је једним делом обновљен и у Свечаној сали факултета. Обезбеђено је 13 нових шалтер места, као и 13 помоћних места за рад. Извођач радова на А3 и А4 је фирма „GAT“ d.o.o. Нови Сад, „Пројектмонтажа“ Београд и фирма „Synapsys“ из Новог Сада, док је за радове на Студентској служби у потпуности била задужена фирма „GAT“ d.o.o. Нови Сад.
На Факултету техничких наука је у оквиру ове свечаности симболично означен и почетак радова на лифту за особе са инвалидитетом, који ће се налазити у холу код главног улаза у Факултет.

Није могуће приказати слику.

(1)