18 САЛОН АРХИТЕКТУРЕ У НОВОМ САДУ – Студентска изложба КА ЕВРОПИ БУЛЕВАРОМ?

12.06.2012. - 00:00
У оквиру 18 Салона архитектуре у четвртак 14.06.2012. године са почетком у 19 часова у просторијама Друштва архитеката Новог Сада, које се налазе у улици Светозара Милетића бр. 20, биће отворена студентска изложба ,,КА ЕВРОПИ БУЛЕВАРОМ?“.
Пројекат – Студентска радионица / изложба просторних инсталација ,,КА ЕВРОПИ БУЛЕВАРОМ?,, представља заједнички пројекат студената прве године основних студија Департмана за архитектуру и урбанизам Факултета техничких наука у Новом Саду. Овај мултимедијални пројекат је реализован у децембру 2010. Године, као облик редовне наставе у оквиру предмета ,,Увод у архитектонски дизајн“ који води професор Радивоје Динуловић.
Аутор и координатор пројекта: Татјана Бабић у сарадњи са Радивојем Динуловићем, Ренатом Балзам, и Милошем Миитровићем. Аутори просторних инсталација чију су радови приказани у оквиру пројекта су студенти прве године основних студија Департмана за архитектуру и урбанизам из Новог Сада (генерација уписана 2010/2011.) и њихови ментори – студенти завршних година дипломских, академских, докторских студија или дипломирани архитекти.

О ПРОЈЕКТУ ,,КА ЕВРОПИ БУЛЕВАРОМ?“
Након три месеца студија архитектуре, 130 студената генерације уписане 2010/2011. уз помоћ 30 старијих колега студената и дипломираних архитеката – радећи у оквиру 29 тимова, искористили су пружену прилику да изразе ставове о проблемима у вези са простором, друштвом, политиком… У специфичном просторном контексту града – Комплексу Ранжирне танице која је део индустријског наслеђа – заштићеног и намењеног у будућности институцијама и програмима из области културе, на Булевару Европе ,,који спаја Нови Сад са Европом, а истовремено указује и на европску црту града“, у року од недељу дана, одговорили су на постављену тему дефинисања става о сопственој будућности, али и будућности средине којој припадају. Успостављајући стваралачке везе са затеченим амбијентом и околним простором, користећи по слободном избору различита изражајна и техничка средства, извели су низ аутентичних просторних, интерактивних, светлосних и звучних интервенција. Изражавајући се кроз различите медије – инсталацију, фотографију, видео, перформанс и текст, радови студената архитектуре из Новог Сада, потврђују светске тенденције – поље деловања архитеката и архитектура у целини данас се значајно проширују и све израженије приближавају визуелним и сценским уметностима.