ЕУ пројекат НОЋ ИСТРАЖИВАЧА 2012 СРБИЈА

11.09.2012. - 00:00
У Србији ће 28. септембра бити одржана Ноћ истраживача, догађај који на иницијативу Европске уније трећу годину за редом афирмише науку и истраживаче и подстиче младе на истраживачко-научну каријеру. Нови Сад, Београд, Зрењанин и Ниш ће у истој ноћи представити посао истраживача у другачијем светлу.

Пројекат “Researchers’ night” – „Ноћ истраживача” покренут је на европском нивоу 2005. године. Од тада се ова манифестација одржава сваког четвртог петка у септембру. Прошле године одржана је истовремено у 33 европске државе и 200 градова.
Циљ Ноћи истраживача је да омогући посетиоцима да боље упознају главне актере – истраживаче али и да охрабри младе да самостално истражују, да покаже да су истраживачи обични људи са фасцинантним послом, да попут људи других професија, доприносе општем друштвеном и економском развоју.
Лајтмотив овогодишње Ноћи истраживача у Србији је “Заљубљивање у науку”.

У Новом Саду на Тргу слободе са почетком у 17 часова, низ експеримената ће бити организовано тако да пролазећи кроз метафоре различитих фаза заљубљивања (први сусрет, први пољубац, први излазак, итд) представе области: ЕНЕРГИЈА И ОКРУЖЕЊЕ, ИНОВАЦИЈЕ И ИДЕЈЕ, ЗДРАВЉЕ И БЕЗБЕДНОСТ, ХРАНА И ВОДА. Експерименти ће нам показати које су то супротности које се привлаче, како нам Сунце помаже да се заљубимо, како да помогнемо кућним љубимцима када се разболе, и још много тога. Посебна атракција ће бити такмичење у производњи електричне енергије користећи бицикле и „људски погон“. Идеја је да центар Новог Сада током вечери 28. септембра постане права електрана на људски погон и да се посетиоцима омогући да виде колико електричне енергије могу направити током два сата вожње „бицикла“ и за шта се та количина енергије може искористити.

ПРОГРАМ:

   17:00 – 17:30 – Свечано отварање уз наступ Универзитетског хора
   17:30 – 19:00 – Дечји програм (Представе, анимације, забавни програм…)
   17:30 – 00:00 – Експерименти уживо
   19:00 – 21:00 – Кафа са научницима (клуб “Берлинер” – Католичка порта)
   21:00 – 23:00 – Електрана на људски погон
   23:00 – 00:00 – Забавни програм (Плесна група Самбанса)

Организатори “НОЋИ ИСТРАЖИВАЧА 2012” су Факултет техничких наука из Новог Сада, Фестивал науке, Центар за промоцију науке, Природно математички факултет из Новог Сада, Научни институт „Михајло Пупин“, Висока техничка школа струковних студија из Зрењанина и Креативно едукативни центар. Манифестацију су, поред Европске комисије, до сада подржали Покрајински секретаријат за науку и технолошки развој Владе Војводине и Град Нови Сад.

Сви забавни и научни садржаји у оквиру догађаја су бесплатни!

Wеб презентација манифестације: www.nocistrazivaca.rs
Facebook страница: “НОЋ Истраживача – Србија”

Није могуће приказати слику.