НОЋ ИСТРАЖИВАЧА 2012 у четири града Србије

18.09.2012. - 00:00
У Србији ће 28. септембра бити одржана Ноћ истраживача, догађај који на иницијативу Европске уније трећу годину за редом афирмише науку и истраживаче и подстиче младе на истраживачко-научну каријеру. Нови Сад, Зрењанин, Београд И Ниш у истој ноћи представиће посао истраживача у другачијем светлу.

Трг слободе биће централно место овогодишње “Ноћи истраживача” у Новом Саду.

Програм за Нови Сад – Трг слободе
Почетак: 17 часова

   17:00 – 17:30 – Свечано отварање уз наступ Универзитетског хора
   17:30 – 00:00 – Експерименти уживо
   17:30 – 19:00 – Дечји програм (Представе, анимације, забавни програм…)
   19:00 – 21:00 – На кафи са научницима (клуб “Берлинер” – Католичка порта)
   21:00 – 23:00 – Електрана на људски погон
   23:00 – 00:00 – Забавни програм (Плесна група Самбанса)

Експерименти уживо: Роботи у потрази за благом, Апсолутно мој си број, Супротности се привлаче, Звездани плес, Буди спреман за катастрофалну неман, Глобално крчкање, Заљубите се у пролеће, Чистоћа је пола здравља, Мала ветеринарска клиника, Сакриј своје несташлуке, Које је боје ваша боја, Расветли свој проблем, Упала лупа у мед, Чик погоди који је лимун жући, Занимљива хемија, Романтично вече под звездама.

На кафи са научницима (клуб “Берлинер” – Католичка порта) имаћете прилику да разговарате са 11 сјајних истраживача, а неке од тема за разговор биће: велики прасак и порекло првих елемената, екологија и заштита природе, да ли мозак има пол, свемогући“ антиоксиданси, технологија пива, нанотехнологије, форензика и форензичке анализе, акустика и аудио техника, и многе друге. Ко су научници са којима се овде састајете погледајте на следећем линку: nocistrazivaca.cpn.rs/naucnici/#naucniciNoviSad

Посебна атракција овогодишње манифестације ће бити такмичење у производњи електричне енергије користећи бицикле и „људски погон“. Идеја је да центар Новог Сада током вечери 28. септембра постане права електрана на људски погон и да се посетиоцима омогући да виде колико електричне енергије могу направити током два сата вожње „бицикла“ и за шта се та количина енергије може искористити. Реализацију ове идеје помогао је Fitness center “Flex” из Новог Сада.

Сви забавни и научни садржаји у оквиру догађаја су бесплатни!

По први пут као део промотивне кампање биће организован четвородневни фестивал – “Недеља истраживања” (24. – 27. септембар 2012), током које ће факултети у Новом Саду широм отворити врата својих лабоаторија, амфитеатара и вежбаоница и позвати основце и средњошколце да дођу и упознају научнике на лицу места – на њиховом радном месту. Пратећи форму 4 главне таме које су у фокусу “Ноћи истраживача 2012”: ЕНЕРГИЈА И ОКРУЖЕЊЕ, ИНОВАЦИЈЕ И ИДЕЈЕ, ЗДРАВЉЕ И БЕЗБЕДНОСТ, ХРАНА И ВОДА, сваки дан ће бити одржаване занимљиве радионице, предавања, извођени огледи и перформанси.

“Недеља истраживања” – ПРОГРАМ:

   24.09. од 12-14х
   Пољопривредни факултет – Лабораторија за биодизел
   Факултет техничких наука –Лабораторија за обновљиве и дистрибуиране изворе електричне енергије
   Природно математички факултет – Лабораторија за нуклеарну физику
   25. 09. од 12-14х
   Медицински факултет – Фармација, Анатомија, хистологија, Стоматологија, Ургентни центар
   26.09. од 12-14х
   Природно математички факултет – Лабораторија за хемијска испитивања животне средине
   Технолошки факултет – Лабораторија за амбалажу и паковање
   Пољопривредни факултет – Лабораторија за испитивање сточне хране
   27.09. од 12-14х
   Факултет техничких наука – Катедра за мехатронику, роботику И аутоматизацију, Лабораторија флексибилну електронику
   Природно математички факултет – Лабораторија за испитивање лековитог биља

   Организатори “НОЋИ ИСТРАЖИВАЧА 2012” су Факултет техничких наука из Новог Сада, Фестивал науке, Центар за промоцију науке, Природно математички факултет из Новог Сада, Научни институт „Михајло Пупин“, Висока техничка школа струковних студија из Зрењанина и Креативно едукативни центар. Манифестацију су, поред Европске комисије, до сада подржали Покрајински секретаријат за науку и технолошки развој Владе Војводине и Град Нови Сад.

   Wеб презентација манифестације: www.ноцистразиваца.рс
   Фацебоок страница: НОЋ Истраживача – Србија

Није могуће приказати слику.