Предавање Michel Bauwens- Четири сценарија за неизбежну P2P будућност


01.10.2012. - 00:00
У организацији Института за флексибилне културе и технологије „Напон“, у среду, 3. октобра у 18х у Свечаној сали Факултета техничких наука у Новом Саду оџаће се предавање Michel Bauwensa, теоретичара, писца и истраживача на подручју технологије, културе и иновација.

Циљ предавања јесте представљање алтернативних начина финансирања и размене добара заснованим на пеер-то-пеер концепту, чији је Бауwенс један од зачетника. Као један од оснивача и водећих активиста P2P фондације и Commons Strategies групе, Bauwens ће представити и развојне концепте за које се ове организације залажу.

Као што је проналазак штампе и пратећих технологија дубоко преобразио економску, друштвену и духовну слику Европе 16. века, тако и трансформативни утицај peer-to-peer (P2P) технологије претендује да измени темеље савременог друштва. Од peer производње до алтернативних финансија (crowdfunding, социјално кредитирање, peer-to-peer валуте попут Bitcoin-а), па све до дистрибутивног управљања путем Phyles2 социјалног концепта хоризонтално уређење друштвених пракси се све чешће судара са вертикалним институцијама, што води ка конфликтним “дијагоналним адаптацијама” које представљају тренутни баланс друштвених снага. Будући сценарији се могу дефинисати око барем четири модела: нетархични капитализам, дистрибутивни капитализам, флексибилна локализација и commons-oriented економија (економија оријентисана ка заједничким добрима).
За организације попут P2P фондације и Commons Strategies групе, којима и сам аутор припада, само последњи наведени сценарио може гарантовати одрживу биосферу са егалитарним друштвеним исходом који максимално задржава материјална достигнућа модерности, што ће у највећој мери и бити тема предавања у Новом Саду.

О организацији:
Институт за флексибилне културе и технологије „Напон“ је организација основана 2006. као непрофитна организација са циљем научног и стручног усавршавања из области културе медија и информацијских и комуникацијских технологија у циљу индивидуалног и друштвеног развоја подизањем нивоа свести грађана о правилном тумачењу медија и нових технологија. Напон истражује нове начине колаборације и продукције у умреженом друштву.

Предавање је део међународног пројекта “Техно-екологије” који реализује Институт за флексибилне културе и технологије “Напон” (Нови Сад) у сарадњи са организацијама: RIXC (Летонија), Baltan Laboratories (Холандија), Ars Longa (Француска) и Finnish BioArt Society (Финска).

Подршку пројекту пружили: Програм за културу Европске уније, Министарство културе и информисања Републике Србије и Факултет техничких наука Нови Сад.