Интернационална Архитектонска Радионица – Рехабилитација напуштених и умирућих села у Србији


12.06.2014. - 13:00 

Ове године у мају, по први пут у Србији, невладина организација Архитектура за Културу (Architecture for Culture), која је посвећена истраживању социјалних и културолошких питања кроз архитектуру, у сарадњи са Архитектонским Факултетом Универзитета Politecnico di Milano, организовала је Интернационалну Архитектонску Радионицу у Војводини. Велику подршку пројекту пружио је Департман за Архитектуру и урбанизам Факултета техничких наука у Новом Саду, и тиме постао један од кључних партнер-институција. Такође, партнер овог догађаја је и фондација Terra Panonica из Мокрина, на чијем имању се радионица и одвијала.

Амбасада Италије у Београду званично је подржала овај догађај. Тим поводом, Архитектура за Културу постала је чланица удружења Асоцијације италијанских и српских научника и истраживача – AIS3.

28 студента, од којих је 9 са Факултета техничких наука са Департмана за Архитектуру и урбанизам, а 19 са Факултета Politecnico di Milano а истовремено из земаља широм света, похађали су радионицу током последње недеље маја 2014. године на имању фондације Terra Panonica у Мокрину како би пронашли решење за депопулацију села у руралним деловима земље. У остварењу овог задатка помагао им је тим од два професора – ментора са поменута два факултета, Оливиеро Годи и Јелена Атанацковић-Јеличић и две асистенткиње Маријана Зорић и Сташа Радмиловић са Универзитета Politecnico di Milano.
Србија се сусреће са новом динамиком миграција људи унутар земље; последице ових промена су губитак пословних могућности и опадање квалитета живота у мањим срединама, што узрокује лагани, али константан одлив становништва у веће градске центре, где настаје борба за започињање новог живота. Овај процес ствара тензије и повећава сиромаштво у великим градовима као што су Београд и Нови Сад. Док у неким случајевима села бивају потпуно напуштена, углавном је реч о драстичном смањењу броја становника у последњих 20 година. Са оваквом судбином суочава се преко 1600 села у Србији.
Управо из ових разлога, циљ наше радионице је проналажење нових програма, активности и решења који би вратили живот овим насељима. Циљ је не само повратак староседелачке популације, већ и стварање прилика које би привукле нове генерације досељеника у ове ревитализоване микро-економије.
Учесници радионице су провели седам дана интензивно радећи на датом задатку, како би произвели што креативније, квалитетније и иновативније пројекте.

Кроз ове пројекте студенти су понудили нова, иновативна па чак и провокативна решења за ревитализацију напуштених и умирућих села у Србији, са циљем да се ова тема коначно актуализује и пробуди свест јавног мњења.
 

Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.