Отворена НИС информатичка учионица у оквиру Департмана за енергетику и процесну технику

13.11.2014. - 17:10

На Машинском институту отворен је НИС информатички кабинет. Простор учионице прилагођен је вишим стандардима наставе и представља лабораторију за анализу енергетских технологија, коришћење постојећих, али и производњу нових софтвера. Свечаном пресецању врпце, поред заменика генералног директора компаније НИС Андреја Шибанова и директора Блока Енергетика Алексеја Белова, ректора Универзитета у Новом Саду проф. др Мирослава Весковића, декана ФТН проф. др Радета Дорословачког, присуствовали су покрајински секретар за науку и технолошки развој Владимир Павлов и покрајински секретар за енергетику и минералне сировине Ненад Станковић.

Декан ФТН проф. др Раде Дорословачки изразио је захвалност НИС због новог информатичког кабинета, потврђујући да је политика нашег Факултета "свето тројство" образовања, науке и сарадње са привредом. Поздрављајући присутне, ректор УНС-а проф. др Мирослав Весковић истакао је да ће током школовања, студенти бити у могућности да тестирају проблеме кроз изградњу одговарајућег софтвера, што ће касније моћи да примене у индустрији. НИС компанија већ традиционално сарађује са универзитетима у Србији. Као друштвено одговорна компанија сматрају да тако дају допринос побољшању квалитета образовања у Србији, што је уједно и допринос развоју науке у Србији.
-Отварање информатичког кабинета је важан догађај за нас зато што представља нов вид сарадње између привреде и Универзитета. Наиме, ова лабораторија је урађена у кооперацији између Блока Енергетика НИС-а и ФТН-а - рекао је заменик генералног директора НИС Андреј Шибанов. Покрајински секретар за науку и технолошки развој Владимир Павлов рекао је да је овакав вид сарадње између привреде и факултета оно што је дуги низ година недостајало.
- Није реч о сарадњи која ће се заснивати на неком квазиинтелектуалном изучавању теорије, него на нечему што ће имати примену у самом животу. Студенти који буду, захваљујући раду у овом кабинету, изашли са овог факултета можда ће посао добити на адреси НИС-а. Ти млади људи ће остајати овде и биће у позицији да са својим колегама из иностранства на равној нози сарађују у сваком тренутку - рекао је Павлов и додао да секретаријат за науку и технолошки развој жели да буде активан учесник у овим процесима, изражавајући очекивања да ће таква сарадња бити успостављена и са другим привредним компанијама. Покрајински секретар за енергетику и минералне сировине Ненад Станковић рекао је да су овакве лабораторије инвестиција у будућност, у нове генерације које ће сутра водити привреду у Србији. НИС информатички кабинет омогућава Департману за енергетику и процесну технику значајно побољшање приступа истраживању и проширује могућности анализе различитих термо-техничких и процесних проблема, који се сада описују и решавају поједноствљеним инжењерским методама. Након свечаног отварања, у новом кабинету студенти су имали предавање на коме је представљен Блок Енергетика НИС-а.

Није могуће приказати слику.