Изложба Макета пешачке зоне Града Новог Сада

15.12.2014. - 08:50

Изложба Макета пешачке зоне Града Новог сада настала је као резултат рада у оквиру изборног предмета “Макетарство” на другој години основних академских студија архитектуре на Департману за Архитектуру и приказује сложену урбану матрицу старог језгра града у размери 1:100. Макета је рађена у протеклих пет година и у њену израду је било укључено око 440  студената који су у индивидуалном или тимском раду правили појединачне макете објеката, накнадно склоплљених у урбанистичку целину.

У изради макете студенти су провели више од 11.000 индивидуалних радних сати на вежбама у којима су прошли кроз различите процесе у изради макете: од снимања објеката на терену, преко израде радног и финалног модела. Макета пешачке зоне Града Новог Сада је јединствени пример урбанистичке макете у овом региону са високим нивоом детаља и реализован од стране студената, будућих архитеката. Ниво детаља на макети се разликује од врсте урбаног простора, те су на макети наглашене фасаде улица и тргова центра Новог Сада.

Макетом града су студенти и аутори изложбе желели да на један нови начин прикажу град, омогуће потпуно другачије сагледавање улица преко којих се свакодневно пролази, али и да дају трајан допринос у очувању историјске баштине и градитељског наслеђа Новог Сада.
Аутори изложбе су: др Бојан Тепавчевић и Дејан Митов

Изложба је отворена у суботу 13. децембра 2014. године у Павиљону Ректората.