Први тим професора у Србији награђен средствима Teaming програм из Хоризонт 2020


02.02.2015. - 13:17 
Група истраживача из Новог Сада по први пут освојила средства Teaming програма, захваљујући чему ће настати нова истраживачка институција. Из Брисела је стигла вест да је Србија добила и први Теаминг пројекат чији су руководиоци проф. др Весна Црнојевић Бенгин и проф. др Владимир Црнојевић.
Од  169 предложених пројеката, финансирање је добило само 20 из свих делова Европе, а међу њима се по први пут нашао и један конзорцијум на челу са Универзитетом у Новом Саду који је предложио пројекат под називом ANTARES.

Захваљујући значајним европским средствима из Теаминг програма, конзорцијум је добио прилику да развије савремени научни центар у Новом Саду. Предвиђени буџет пројекта у првој фази је 433.720 евра, а у другој чак 29 милиона евра.

Пројекат под називом ANTARES (скр. Centre of Excellence for Advanced Technologies in Sustainable Agriculture and Food Security) има за циљ да постојећи БиоСенсе центар на Универзитету у Новом Саду претвори у Европски центар изврсности за напредне технологије у области одрживе пољопривреде и безбедности хране.  ANTARES предвиђа дугорочну и узајамно корисну стратешку сарадњу, како би регион кренуо пут иновативног напретка”, наводи се у предлогу пројекта.

Поред новосадског центра BioSense, партнери на пројекту су DLO (Stichting Dienst Landbouwkundig Onderzoek) из Холандије и Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.

Програм Teaming је један од инструмената новог европског програма финансирања Horizont 2020. Пројекат се одобрава и реализује током две фазе.

Најуспешнијим кандидатима из прве фазе одобравају се средства у висини од 200.000 до 500.000 евра за израду детаљног бизнис плана, који ће илустровати потенцијал будућег научног центра.

Пројекти са најквалитетнијим бизнис планом, у оквиру фазе два, освајају средства за оснивање новог или унапређивање постојећег научног центра. Средства за ову фазу додељују се у висини од 15 или чак 20 милиона евра.