Самостално компостирање „У свом дворишту“


09.11.2015. - 13:25 

Департман за инжењерство заштите животне средине и заштите на раду, Факултета техничких наука и Асоцијација за управљање чврстим отпадом (SeSWA) уз подршку Градске управе за заштиту животне средине Града Новог Сада организовали су акцију самосталног компостирања "у свом дворишту”.  У акцији су учествовали студенти Департмана за инжењерство заштите животне средине и заштите на раду.

Један од најефикаснијих начина како урбани становник може допринети смањењу загађења животне средине је кроз властиту канту за смеће. Већина становника зна да се папир, стакло и пластика могу рециклирати, али шта учинити са биоотпадом који већина рециклажних дворишта не примају. Стога и не чуди да је у Новом Саду велики проценат отпада који се одлаже на депонији биолошки разградив. У урбаној средини где људи живе у становима од којих већина нема балкон, а камоли заједничка дворишта питање је да ли је могуће рециклирати такав отпад. Одговор се налази у кућном компостирању једноставној техници разградње органских материја.

Циљ акције је указивање на проблем стварања превелике количине биоразградивог отп?д? на територији града Новог Сада и подизање еколошке свести грађана о потреби разврставања отпада.

Пројектом смо представили начин да се направе значајни кораци у побољшању управљања отпадом и заштитом животне средине у граду Новом Саду. Намера овог пројекта је била да подстакне локално становништво да не одлаже користан биоразградиви отпад заједно са мешаним комуналним отпадом, већ да га кућним компостирањем претворе у користан и употребљив производ.

Овом акцијом становништво је упознато са програмом компостирања који може да се спроводити у кућним условима. Пројектом смо желели да је побољшамо еколошку свест грађана Новог Сада о заштити и очувању животне средине, правилном поступању и одлагању биоразградивог отпада. Грађанима су приказана решења кућног компостирања и зашто је важно разврставати ову врсту отпада и које су то предности управљања биоразградивим отпадом у домаћинству.

Промовисано је индивидуално компостирање под којим се сматра да породица или појединци свој органски отпад сами прерађују у компост и употребљавају га за своје потребе или га дају оном коме је потребан. Становништву је приказано да овај вид компостирања преставља најјефтинији вид прераде органског отпада и да захтева врло мало средстава, тако да се органски отпад може компостирати и у местима које су врло удаљена од инфраструктуре центра за управљање отпадом.

Грађанима је приказано кућно компостирање као савремени вид рециклаже отпада, и представљено им је рационално решење овог неискоришћеног потенцијала за град Нови Сад.



 

  • Није могуће приказати слику.
  • Није могуће приказати слику.
  • Није могуће приказати слику.