Јачање веза ФТН-а са Универзитетима широм Кине


22.06.2016. - 08:26

Некадашњи студенти ФТН-а, а сада предавачи на Донгхуа Универзитету у Шангају (Кина) Никола Зивлак и Марко Љубичић, као и доц. др Бојан Лалић, директор ДИИМ-а учествовали су на скупу "The 3rd China CEEC Educational Cooperation Event" у граду Нинбо.

На форуму који је посвећен међународном образовању и јачању веза Кине са земљама CEE промовисан је и Факултет техничких наука. Према речима Николе Зивлака најновији предлог кинеског председника Sji Jinpinga од пре неколико година нови пут свиле, и 16+1 оквири дефинитивно представљају сјајну иницијативе и то је нешто на шта бисмо сви заједно требали да се фокусирамо у наредних пар година.
-Постоји велика заинтересованост за сарадњу од стране Кинеза, могућности ће бити само веће  и у наредним годинама. Иницијативе долази са кинеске стране, али ми из Србије треба да будемо бржи и боље спремни од свих осталих потенцијалних земаља сарадника, да директно предлажемо пројекте и иницирамо сарадњу у области едукације, истраживања и сарадње са индустријом - истиче Зивлак.

На скупу су представници Србије имали прилику да од колега са Универзитета широм Кине добију информације које су од значаја за успостављање даље сарадње и јачање веза. Доц. др Бојан Лалић објашњава да су веома заинтересовани за образовање, односно размену студената који студирају на оним програмима који повезују бизнис и инжењерска знања, роботика, логистика, управљање производњом.
- Важно је напоменути да се ради о садрадњи заснованој на асиметричним предностима јер су они оријентисани према економским истраживањима док ми истражујемо у подручју индстријског инжењерства и менаџмента - истиче Лалић и додаје да су посете организоване у истом контексту од 2015 када је био велики конгрес 16+1 у Београду па скуп у Кини, а потом и посета председника.  

Град Нингбо, као најважнији центар за сарадњу Кине и земаља Централно-Источне Европе, и догађај који је влада Нингбоа организовала је догађај од изузетне важности, и представљање Универзитета у Новом Саду и Факултета техничких наука ће дефинитивно допринети бољој повезаности између Кине и Србије.