Ноћ истраживача поново у нашем граду

26.09.2017. - 10:57

Последњег петка у септембру, у више од 250 европских градова, одржаће се дванаеста по реду Ноћ истраживача. Пре осам година, Србија се захваљујући Новом Саду прикључила највећој научној журци и од тада број градова учесника из наше земље расте, да би ове године чак једанаест градова било будно у Ноћи истраживача. У питању су Суботица, Зрењанин, Инђија, Шабац, Београд, Крагујевац, Ниш, Пирот, Пожаревац и Петница.

Док су прошле године посетиоци новосадске Ноћи истраживача могли да упознају неке од COOL научника са Универзитета у Новом Саду и сазнају зашто је наука тако COOL, ове године ће моћи да се друже са HOT истраживачким групама, односно научницима чија су истраживања актуелних, нерешених питања, у самом врху светске науке. Ови HOT истраживачи, које Новосађани могу да упознају и преко билборда постављених широм Новог Сада, баве се применом ИТ технологија у пољопривреди, дигиталним технологијама у архитектури, откривањем лековитих дејстава биљака за до сада неизлечиве болести, климатским променама, развојем нових инжењерских структура по узору на природу, развојем нових дијетских суплемената, откривањем кристалних структура, роботиком у архитектури и дигиталном производњом материјала.

У тржном центру БИГ у Новом Саду већ од 15 часова (до 22х) посетиоци ће имати прилику да виде многобројне научне експонате и да кроз опипљиве, интерактивне експерименте и демонстрације сазнају понешто о науци високих температура, али и да попију топлу кафу или чај са научницима, добитницима престижних Марија Кири стипендија за развој науке Европске комисије. Препоручујемо и програм за најмлађе – Научно игралиште, интерактивне експонате, експерименте уживо, науку на длану и друге забавне научне садржаје.

Посебну пажњу Новосађанима скрећемо на НАУЧНИ КАМИОН, који је до сада обишао Сенту, Суботицу и Кикинду, Пирот, Ужице, Лесковац и Смедерево, а од 26. септембра ће први пут гостовати у Новом Саду. Изложба “Спектри” ће се преселити у приземље ове путујуће лабораторије, док ће се у Ноћи истраживача на спрату одвијати научно-популарни програми које су припремили наставници и ученици новосадских основних и средњих школа.

Догађај се финансира из програма HORIZON 2020 -- највећег програма Европске уније за истраживање и иновационе делатности, а у оквиру потпрограма Марија Склодовска Кири. Пројекат Cool&Hot координира Факултет техничких наука Нови Сад са партнерима Природно-математичким факултетом из Новог Сада, Креативно едукативним центром, Високом техничком школом струковних студија Зрењанин, Удружењем научних комуникатора и Центром за промоцију науке.

Сви детаљи Ноћи истраживача 2017 могу се добити на сајту: www.nocistrazivaca.rs и Facebook страници:  Facebook.com/nocistrazivacanovisad