Одржана конференција „Савремена грађевинска пракса 2018“


08.06.2018. - 07:46 

У амбијенту конгресног центра „CePTOR“ на Фрушкој гори, 31. маја и 1. јуна одржана је конференција „Савремена грађевинска пракса“. Као и сваке године, организатори су били Департман за грађевинарство и геодезију Факултета техничких наука из Новог Сада и Друштво грађевинских инжењера Новог Сада.

На конференцији су еминентни предавачи презентовали актуелне теме из области савременог грађевинарства. Поред експерата у појединим областима градитељства, учесницима су се представиле велике компаније попут Mapei-а, Doka-е, Rofix-а, Rockwool-а, Sika-е, Knauf-а и Пирамиде.

На почетку конференције „Савремена грађевинска пракса“ учесницима скупа су се обратили председник Друштва грађевинских инжењера Новог Сада, проф. др Властимир Радоњанин, проф. емеритус Радомир Фолић и директор Департмана за грађевинарство и геодезију проф. др Ђорђе Лађиновић. Они су представили свим учесницима програм конференције у коме су заступљене следеће области: геотехничка истраживања, пројектовање и изградња аутопутних коридора, пројектовање и извођење санација зиданих објеката од историјског значаја, проблеми фундирања, мониторинг систем и пробно оптерећење железничко-друмског моста у Новом Саду, одштетни захтеви на грађевинским пројектима - квантификација и превенција, допринос армиранобетонских зидова сеизмичкој сигурности високих зграда, тополошка оптимизација    армиранобетонских раванских носача применом методе притиснутих штапова и затега, могућности примене нових технологија у управљању поплавама на равничарским рекама и др. Присутним учесницима конференције се обратила и проф. др Маја Тодоровић, попредседник Скуштине инжењерске коморе Србије и Мирјана Манић, председник Савеза инжењера и техничара Војводине. Конференцију је званично отворио декан Факултета техничких наука, проф. др Раде Дорословачки.

На конференцији су презентоване актуелне теме везане за изградњу Коридора 10 и 11 и проблеме приликом извођења косина на аутопутним коридорима. Било је речи и о фундирању тржног центра „Променада“ у Новом Саду, уједно и највећег тржног центра у Србији, који заузима 149000 м2  и на чијој изградњи ради свакодневно преко 500 радника. Добитник награде за резултате у сарадњи са привредом на прослави 58 година постојања ФТН-а, проф. др Душан Ковачевић, представио је мониторинг систем и испитивање „Жежељевог“ моста пробним оптерећењем. Проф. др Мирјана Малешев и проф. др Иванка Нетингер Грубеша су говориле о примени пепела пољопривредне биомасе у грађевинским производима у Хрватској и Србији. Ова тема је резултат рада у оквиру заједничког „Eco build Interreg IPA“ програма прекограничне сарадње Хрватске и Србије. Њихова предавања су била одличан увод за округли сто на тему „Пољопривредни отпад – изазови и пословне могућности“.  

Други дан конференције, био је посвећен младим докторима наука и њиховим истраживањима у области сеизмике, нових грађевинских материјала и управљања ризицима од катастрофалних догађаја. Након ових излагања покренута је завршна дискусија и донешени су закључци конференције. Проф. др Властимир Радоњанин се захвалио свима који су помогли, присуствовали и увеличали својим присуством конференцију „Савремена грађевинска пракса“. Такође, он се нада да ће и следећа конференција бити подједнако успешна, а искористио је прилику да позове све учеснике на конференцију „iNDis 2018“ која се одржава у Новом Саду од 21-23.11.2018. године.
 

Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.