Студенти праве софтвер за аутомобиле без возача


25.02.2019. - 11:58 

Технички факултети из Новог Сада и Осијека удружили су се у школовању и усавршавању студената за производњу софтвера за аутомобилску индустрију, коју људи најчешће повезују са возилима која се сама крећу.

Прекогранични пројекат “Drive” Факултета техничких наука и осијечког Факултета електротехнике, рачунарства и информацијских технологија има за циљ да школује инжењере који су спремни да произведу аутомобиле будућности.

Нови Сад и Осијек имају развијену производњу софтвера за аутомобилску индустрију, па не чуди што на њиховим факултетима, за разлику од других, посебне студијске програме посвећују баш томе. Удруживање, са друге стране, донело им је пројекат и конкретно милион евра од Европске уније, којим су опремили две врхунске лабораторије у два града, без којих рад на овом нивоу не би био могућ.

“Аутомобилски софтвер карактеришу системи који су критични за безбедност људи и окружења, дакле за разлику од других софтвера, он мора да буде развијан по врло ригорозним процедурама и стандардима, што није могуће без веома скупе лабораторијске опреме. Удруживањем у пројекат добили смо две најопремљеније  универзитетске лабораторије у Европи, у Новом Саду и Осијеку. Сами то не бисмо успели” – изјавио је проф. др Мирослав Поповић, координатор “Drive” пројекта на ФТН-у.

Пројекат је стигао допола и трајаће још годину дана. Биће организовано још десетак курсева који ће ишколовати неколико десетина инжењера, а већ је организована широка палета неколико нових предмета са специјалним фокусом на аутомобилску индустрију. Два факултета заједно израђују пратеће материјале, књиге и туторијале а организују и тренинг радионице.

Студенти Одсека за рачунарску технику и рачунарске комуникације ФТН-а већ су се прославили са својим софтверима и апликацијама помоћу којих аутомобили возе потпуно самостално. Раде на новом “мозгу аутомобила” који ће да промени једну од најзначајнијих светских индустрија. Један тренд је прављење возила са аутопилотом који треба да постане стандард до 2025. године, а студенти управо дају софтверску подршку за “мозак” на који ће касније бити надограђени сви остали садржаји.

“У склопу пројекта модернизовали смо предмете и увели нове курсеве спрам захтева тржишта. Нове предмете већ нудимо студентима, а у новој акредитацији биће понуђен читав сет ових предмета, попут Увода у рачунарску технику аутомобила” – рекао је Иван Каштелан, доцент на ФТН-у и учесник пројекта “Drive”.

Извор: БЛИЦ