Посета делегације ФТН-а Политехничком универзитету у Темишвару

03.06.2019. - 08:07

Након што су у априлу месецу Факултет техничких наука посетили високи представници Политехничког универзитета из Темишвара када је и потписан споразум о сарадњи између Универзитета у Новом Саду и ове високообразовне институције из Румуније, у петак, 24. маја уследила је и повратна посета делегације са ФТН-а.

Делегацију су чинили: проф. др Владимир Катић, продекан ФТН-а за финансије и развој, проф. др Дарко Стефановић, продекан за науку и међународну сарадњу и представник Департмана за индустријско инжењерство и менаџмент, проф. др Борис Думнић, директор Департмана за енергетику, електонику и телекомуникације, проф. др Себастиан Балош, директор Департмана за производно машинство и доц. др Миодраг Ђукић, директор Департмана за рачунарство и аутоматику. Са делегацијом су ишли студенти III године студијског програма Чисте енергетске технологије и студијског програма струковних студија Електроенергетика - обновљиви извори електричне енергије.

Током посете представници ФТН-а су обишли Ректорат Унверзитета где су их  дочекали ректор, проф. др Viorel-Aurel Šerban проректор Florel Dragan, као и професор Marian Grekonici.
Како Политехнички универзитет наредне године прославља 100 година постојања, за госте је најпре организован обилазак изложбе у оквиру које је приказан историјат ове значајне институције. Они су имали прилику да виде Одлуку о оснивању Универзитета из периода Краљевине 1920. године, прве индексе, први докторат наука, стране уџбенике као и другу интересантну документацију.

Уследио је, потом и обилазак лабораторија појединих факултета овог универзитета, међународна студентска радионица на тему „Environmental effects of electric vehicles usage“, а на посебној церемонији проф. др Владимиру Катићу додељена је академска титула почасног професора овог универзитета.

Циљ посете био је, пре свега конкретизација сарадње две институције у оквирима заједничког учешћа на међународним пројектима, научноистраживачком раду, издавању dual-degree диплома за докторске студије, као и наставак реализације размене студената и особља кроз Erasmus+ програм.

Директори департмана ФТН-а у оквиру обиласка Политехничког универзитета састали су се и са колегама са сродних факултета и департмана.
Проф. др Себастијан Балош, директор Департмана за производно машинство је посетио Департман за материјале и производне технологије, односно, лабораторије за материјале, механичка испитивања, лабораторију за заваривање и лабораторију за машине алатке. Договорен је принцип отворених лабораторија и идентификоване су области могуће међусобне сарадње. Такође, размењена су искуства у вези сарадње са привредом, како у погледу испитивања за потребе индустрије, тако и у погледу уступања савремене опреме од стране водећих светских произвођача у едукативне, промотивне и научне сврхе.
Продекан за науку и међународну сарадњу ФТН-а, проф. др Дарко Стефановић, поред обилазака лабораторија Универзитета истиче и успешне преговоре о наставку сарадње у оквиру CEEPUS пројекта.
доц. др Миодраг Ђукић, директор Департмана за рачунарство и аутоматику као основне утиске након посете Темишвару наводи:  „Иако је присуство рачунарства на Политехничком универзитету у Темишвару дуже него у Новом Саду, данас постоје велике сличности у темама којима се бави њихов Факултет за аутоматику и рачунарство и наш Департман за рачунарство и аутоматику. Такође, суочавамо се са врло сличним проблемима. Због тога, са обе стране постоји јасно разумевање да су потенцијал и потреба за сарадњом велики. Надамо се учествовању на заједничким пројектима, усклађивању студијских програма, као и размени наставника и студената.“
Порф. др Борис Думнић, директор Департмана за енергетику, електронику и телекомуникације присуствовао је међународној студентској радионици, а затим обишао лабораторију за електромоторне погоне и обновљиве изворе, где је уочио низ потенцијалних области за научно-истраживачку сарадњу.

Није могуће приказати слику.