Стручна посета студената ФТН-а

24.06.2019. - 08:26

Студенти мастер студија и студенти четврте године Инжењерства заштите животне средине, као и студенти треће године студијског програма Чисте енергетске технологије посетили су Постројење за пречишћавање отпадних вода града Суботице и биогасну електрану Гаковац доо у Старој Моравици.
Стручна екскурзија реализована је у оквиру предмета Практикум заштите животне средине, Пројектовање система заштите и Технологије енергетског искоришћења отпада у организацији Департмана за инжењерство заштите животне средине и заштите на раду.
Уз стручно и професионално вођење, студенти су имали прилику да виде и упознају се са принципима рада новог Пречистача отпадних вода града Суботице, који је, са повећаним хидрауличким и органским оптерећењем, терцијалним пречишћавањем и са третманом примарног и секундарсног муља пуштен у рад 2009. године. Све отпадне воде становништва, установа, занатства и индустрије, као и атмосферске воде града Суботице, сакупљају се у систему каналисања општег типа и главним колектором доспевају до Постројења за пречишћавање отпадних вода. Студентима су представљене све технолошке операције, оптимизација и вредности процесних параметара Постројења, које се састоји од две линије:1. - Линија воде – механички и биолошки третманом отпадне воде са ниским органским и високим хидрауличким оптерећењем
- Линија муља -  анаеробна стабилизација муљева (насталих током биолошког пречишћавања отпадних вода) у дигесторима, уз производњу биогаса и обезводњавање насталог дигестованог муља.

Током стручне посете, главни технолог на Постројењу студентима је посебан акценат ставио на могућност искоришћења стабилизованог муља, као секундарне сировине за компостирање или фиторемедијацију, као најсавременијег правца зелених технологија и одрживог развоја коме ЈКП "Водовод и канализација" константно тежи.

Изузетно занимљив део стручне посете студентима је био обилазак биогасне електране која има инсталисану снагу од 2MW електричне енергије. Постојење је почело са радом октобра 2017. године када је и добило статус повлашћеног произвођача електричне енергије. Годишња количина електричне енергије коју постројење испоручи у електродистрибутивну мрежу износи 16.000 MWh, а као сировину за производњу биогаса користи остатке из пољопривредне и сточарске производње ПИК Моравица. Цео процес је аутоматизован, а у плану је и искоришћење отпадне топлоте.

• Није могуће приказати слику.