Прослављено две деценије Инжењерства заштите животне средине на ФТН-у

10.12.2019. - 13:36

Департман за инжењерство заштите животне средине и заштите на раду је 6. децембра 2019. године, уз присуство бројних запослених, студената, сарадника и пријатеља Департмана, прославио 20 година постојања студијског програма Инжењерство заштите животне средине на ФТН-у.

На свечаности се обратио проф. др Раде Дорословачки, декан ФТН-а који је Департману упутио честитке за две деценије успешног образовања инжењера у овој области.

Проф. др Дејан Убавин, директор Департмана подсетио је присутне да је 1999. године, када је овај студијски програм почео да се реализује, на ФТН-у било десетак запослених који су се бавили овом облашћу, након чега је уследио динамичан развој. „У овом тренутку нас на Департману има преко 50 и са великим задовољством могу да кажем да смо данас препознати у широј академској заједници, на међународном ниову, као и у сарадњи с привредом у земљи и окружењу“ - истиче проф. Убавин.

Пут раста и вредног рада на развоју ове области и самог Департмана присутима је представила проф. др Јелена Радонић, шеф Катедре за инжењерство заштите животне средине, након чега је уследила додела признања истакнутим појединцима за посебан допринос пружен овом студијском програму.

Захвалница за подршку у реализацији образовних и научноистраживачких активности Департмана уручена је проф. др Радету Дорословачком, декану ФТН-а.

Др Саболч Пап и Младенка Новаковић добили су награде као млади истраживачи за научни допринос у овој односно за посебан допринос развоју Лабораторије за мониторинг животне и радне средине, док је Јасмини Кордић уручена Награда за најбољег студента овог студијског програма у претходних 10 година.

Као једна од врло важних карика у развоју Департмана свакако је сарадња са привредом у којој се посебно истакао проф. др Ђорђе Ђатков, добитник награде за изузетан допринос пружен у овом аспекту.

Посебно су награђени професори који су свој целокупни досадашњи рад посветили развоју ове струке у нашој земљи. Проф. др Горану Вујићу уручена је Награда за посебне заслуге у оснивању и развоју Департмана, а проф. емеритус др Мирјани Војиновић-Милорадов Награда за животно дело и допринос у овој области.

Проф. емеритус Војиновић-Милорадов овом приликом наводи да је и даље активна на докторским и мастер студијама на ФТН-у и да јој највеће задовољство причињава да учи нове генерације наших инжењера. „Ја и дан данас налазим једну велику радост и задовољство у раду јер увек могу нешто да научим, свакога могу нешто да научим, посебно младе и заиста сам емотивно и дубоко дирнута овом наградом", истиче проф. емеритус Војиновић-Милорадов.

Уочи недеље обележавања свог јубилеја Департман је организовао низ активности које укључују и хуманитарну акцију „Буди хуман, рециклирај и не бацај“ у оквиру које су студенти и запослени прикупили велики број књига и играчака, као и гардеробу која је донирана Свратишту за децу и младе у Новом Саду и Прихватилишту за децу „Сигурна дечија кућа“.

Није могуће приказати слику.