Студенти ФТН-а развили апликацију и многима улепшали Ускрс


26.04.2020. - 15:22 

Наши студенти из организације We are the future of IT и компанија Crystal Pigeon, чији су оснивачи студенти Инжењерства информационих система, у току ванредног стања потрудили су се да нам улепшају ускршње празнике и свима омогуће да учествују у традиционалном туцању јаја путем мобилних телефона. Egg Smash апликација коју су креирали је у свега три дана имала чак 19 034 корисника из различитих градова широм света и укупно 300 145 одиграних игара.

На ову идеју студенти су дошли размишљајући о томе шта би могли да ураде да “спасу” Ускрс и на неки начин помогну заједници. “Наша организација се труди да константно реализује различите активности, чак и условима ванредног стања. Тада су се по медијима често виђали наслови "Ништа од Ускрса" и слично, те смо одлучили да ипак не дозволимо вирусу да нам узме породичну забаву и тако је настала Egg Smash идеја” – наводи наш студент Александар Копривица и творац Egg Smash идеје.

У развоју ове игрице учествовало је укупно 17 студената Факултета техничких наука, и то: 12 студената основних студија и два студента мастер студија Инжењерства информационих система, два студента мастер студија Графичког инжењерства и дизајна и један студент Инжењерског менаџмента.

Сара Хавзи, студенткиња мастер студија Инжењерства информационих система и сарадник у настави на Департману за индустријско инжењерство и менаџмент, која је учествовала у овом пројекту, наводи да је управо овакав склоп студената допринео брзом развоју игрице. “На Инжењерству информационих система стичемо знање о свим аспектима развоја софтвера - од пројектовања, развоја па све до пласирања на тржиште, вођења пројекта и маркетинга. Захваљујући студентима ГРИД-а, апликација је имала модеран изглед, а вештине које је наш студент стекао на Инжењерском менаџменту додатно су допринеле да у кратком року успемо да пласирамо нашу апликацију” – истиче Сара.

Наши студенти су са великим ентузијазмом приступили реализацији овог пројекта, али нису могли ни да наслуте толико велики одзив корисника, и то широм света. “Ни ми сами нисмо очекивали оволике бројке док смо развијали апликацију. Апликација је у свега три дана имала чак 19 034 корисника и укупно 300 145 одиграних игара. Креирано је чак 75 000 јаја, а ако ћемо у гигабајтима, било је укупно 1,6 GB декорисаних јаја. Ове бројке нас посебно радују јер смо заиста успели у мисији да направимо празничну атмосферу. Поред тога, били смо у трендингу на Play Store-у и App Store-у. Занимљиво је да се игрица играла у градовима широм света где су тренутно многи наши људи, удаљени од својих породица. Ми смо их, макар преко екрана, приближили” - наводи наша студенткиња Маја Цетић.

Део овог тима били су и студенти Инжењерства информационих система који су уједно и оснивачи Crystal Pigeon тима, компаније која бележи успехе са својим клијентима широм света. Без обзира на своје обавезе у вези са студијама и послом који воде, одлучили су се да се укључе у овај пројекат за чију реализацију је рок био веома кратак. “С обзиром на то да смо на идеју дошли тек 5. априла и имали врло кратак период за израду апликације и све остало, суочавали смо се са разним изазовима. Имали смо и стресне ситуације, на пример, од чекања да Play Store и App Store одобре апликацију, па све до проналаска багова ноћ пре пуштања апликације у јавност” – наводе Марко Попић и Никола, оснивачи Crystal Pigeon тима, и додају да су резултати и одзив корисника, тих неколико непреспаваних ноћи и сав стрес, претворили у неизмерну радост.  
 

  • Није могуће приказати слику.
  • Није могуће приказати слику.